Advert
LİDER MERKEZLİ GELİŞMELER
Nevzat ÜLGER

LİDER MERKEZLİ GELİŞMELER

Bu içerik 1926 kez okundu.

         Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son temaslarına dikkat edersek konu biraz daha net görülebilir.

         Erdoğan-Putin,

         Erdoğan-Merkel,

         Erdoğan, Trump,

         Erdoğan-Çin ve

         Erdoğan-Hindistan görüşmeleri hep lider ağırlıklı görüşmelerdir.

         Bunda anormal bir taraf da yok. Hakikaten Almanya denilince Merkel, Rusya denilince Putin, ABD denilince Trump, Türkiye denilince Erdoğan akla gelmiyor mu?

         Bizdeki yeni yönetim biçimi de buna uygun hale getirildi zaten. Yani ülkenin şimdiki lideri belli.

         Hatta CHP içindeki çalkantılar da zaten yeni durumu kavrayanlarla, yeni durumu kavrayamayanlar arasında geçiyor. Baykal ve İnce işin farkında. Oyunuzu artırmak belki milletvekili sayınızı artıracak ama parlamentonun işlevi artık eskisi gibi olmayacak. İsterseniz parlamentodaki sayınız gönlünüzce olsun. Evet belki bir süre gündemde kalacaksınız ama hepsi o kadar. Sadece kişisel bir prestij sağlayacak, yoksa ülke yönetimini %50+1 alan lider yürütecek.

         Bir kişi neden bütün yetkileri elinde tutuyor diyen liderler reylerini aldıkları kitlenin ve seçilmiş kendi milletvekillerinin tek belirleyicisi ve yönlendiricisi değil miydi? Yoksa hangi yetkiyle istediklerini partiden ihraç ediyor, istemediklerini ”kapının önüne” koyuyorlardı. İtirazlarımız makul olmalı.

         İster hoşlanalım ister hoşlanmayalım; dünyada da Türkiye’de de “lider merkezli” yönetim esası vardır. Bundan sonra herkes konumunu buna göre tanzim etmelidir. Ben bunu beğenmiyorum demekle hiçbir sorunu çözmek mümkün değildir. Hoşumuza gitmeyecek ama eski söylem ve kabullerin fazla kıymet-i harbiyesi kalmadı.

         Bundan sonra, tabi istiyorlarsa, parlamenterler, liderin vereceği iç ve dış çalışmaları yapacaklardır. Kişisel donanımı, dili, herhangi bir konuda mezuniyeti olanlar değil, yeterliliği ve altyapısı olan milletvekilleri öne çıkacaktır. Yoksa etnik yapılar, dini farklılıklar artık seçilmek için de bir yerlere gelmek için de çok aranır özellikler olmayacaktır.  

         Yalnız ülkeler arasında değil, ülkelerin kendi içlerinde de güvenlik ve istikrar öne çıkacaktır. Bu gün için kabul gören birçok kavram belki artık popüler olmayacak. Bunlar temenni değil, dünyanın ve ülkelerin belki de zorunlu kabulleridir. Ne içte ne de dışta “Güven Krizi”ne artık yer yok. Yeni küresel düzen bunları bize kendisi anlatıyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X