Advert
MALATYA KİTAP FUARI VE “KÂĞITTAN DÜNYALARIN KEŞFİ”
Nevzat ÜLGER

MALATYA KİTAP FUARI VE “KÂĞITTAN DÜNYALARIN KEŞFİ”

Bu içerik 2119 kez okundu.

        “ölüm yaklaştıkça ciddiyet artar.” İçeriğine çok şeyin sığdırılabilecek güzel bir tespit. Yani insanın gerçekçi olması yetmez, imgelerinin de gerçekçi olması gerekir.

         Kitap fuarı konusunda yazmak için bu girişi yaptım. 9 Mayıs 2017 Salı günü “Malatya 6. Kitap Fuarı”na gittik dört arkadaş. Nevzat Ülger, R. Mithat Yılmaz, Celal Arslanoğlu ve Mahir Akgül.

         Kitap fuarları “Kâğıttan Dünyaların Keşfi”ne yolculuk için bir imkan. Mesela fuarlarda şairlerin dik duruşunun yanında “yürüyüşlerine” şahit oluruz.  Şairin şiirlerini kitaplaştırarak yayınlaması aslında yürüyüş değil midir?

         Fuarda R. Mithat Yılmaz ağırlıklı olarak edebi eserlere bakarken, şiir kitaplarına ise ekstra alaka gösterdi. Malum R. Mithat Yılmaz, basılmış bir şiir kitabı olan bir şairimizdir. Ayrıca bir şiir kitabı da baskı aşamasındadır.

         Celal Arslanoğlu kitap konusunda oldukça seçici. Bu arada kitap alırken torunlarına da kitap almayı ihmal etmedi. Hatta bir kitabı alırken de bana “bunu sen okuyup bana vereceksin” diyerek tüccar olduğunu gösterdi.

         Mahir Akgül daha çok Kur’an ve Kur’an ilimlerine ilgi gösterdi.

         Ben de yedi tane kitap aldım. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki; bu üç arkadaşım da sohbet ehli olup, rahatlıkla yol arkadaşlığı yapılabilir insanlardır.     

         Bilgi arsızlığının bu kadar arttığı bir dönemde, sözün ve bilginin hakikatini haykıran insanlar gereklidir. Parasıyla övünen insanlar gibi kitapları ile övünen insanlardan daha ziyade, düşüncelerini hak ve hakikat yolunda kristalize etmiş yazarlara olan ihtiyaç çok açık. Doğrudur; dünyada haritalar her zaman değişebilir, değişmektedir de ama kıblemiz değişmez. İşte kristalize olmamış düşünceler de bunun gibidir. Zamana ve karşısında konuştuğu kişiye göre şekillenen şeye nasıl düşünce diyebiliriz?

         “Kendini seyredenden” ziyade “kendini seyreltenler” gerekli topluma. Yani kişi bir konuya odaklanırsa yazdıkları da okunmaya değer. Hem şiir, hem roman, hem hikâye, hem fikir, hem bilim, hem popüler eserler vermek derdine düşerse yazar, sadece durur, yürüyemez.

         Fuara ilgi oldukça fazlaydı. Malatya belediyesi, fuar konusunu hem topluma kabul ettirmiş hem de bu işi güzel yapıyor. Okullu çocukların kitaplara nasıl koştuklarını gördükçe ülkenin geleceği konusunda daha bir rahatlıyor insan. Edindiğimiz bilgiye göre fuar vesilesiyle 170 okulda söyleşi yapıyormuş yazarlar. Ayrıca fuar bu yıl, “onur konuğu” anlamında “15 Temmuz Şehitleri”ne ithaf edilmiş.

         Bildiğim kadarıyla Elazığ Belediyesi Kültür Müdürlüğü de bu senenin Eylül sonu ile Ekim ayı başlarında bir “Kitap Fuarı” açacak.  Dilerim ki her yıl tekrarlanır inşallah.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X