Advert
KAPİTALİZM DAYANAKSIZ
Nevzat ÜLGER

KAPİTALİZM DAYANAKSIZ

Bu içerik 2016 kez okundu.

          Batıcılık iki yüz yıldır bütün dünyayı ve elbette Türkiye’yi etkilemeye ve varlık görüşünü değiştirmeye devam ediyor. Kendi medeniyet kodlarını iyi bilenler olumsuz değişmelere karşı kendini ve çevresini aydınlanma serabına karşı gardını alabiliyor ama bu serapa kapılanların sayısı hiç de küçümsenemez.

           Aydınlanmanın evren görüşü ve elbette buna bağlı olan hukuku tamamen “determinizm” üzerine kurulu. Yani kendi kendine işleyen tabii bir düzen fikrine dayanıyor. Hatta devletin ve siyasetin görevi, bu tabii işleyişine engel olan müdahaleleri ortadan kaldırmaktır. İşte o meşhur; “Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler.” cümlesi buradan geliyor. Dünyadaki iki milyar insanın aç olarak hayatını devam ettirmeye çabalaması bu anlayışın sonucudur.

         Aydınlanma felsefesi esas itibariyle Newton’un varlık görüşüne dayanmakla birlikte, Newton’un tevhidi bir anlayışla Hıristiyanlıktaki “teslis” akidesini reddettiğini bilmemiz gerekiyor. Newton’a göre Hıristiyanlığa en büyük zararı teslis akidesi vermiştir. Zaten piyasanın o tabii halini devam ettiren “görünmez el”in yaratıcıya ait olduğuna inanıyor. Yani Newton’a göre dünyadaki bu tabii düzen “Adetullah” üzere işler. Newton’a göre iki önemli bilgi kaynağı; kutsal kitaplar ve Tanrının eserleri ile bilineceğinden hareketle tabiat.

         Sonradan Newtoncu fizik kuramından etkilenerek yeni nazariyeler geliştiren; John Locke (bireycilik), Adam Smith (çıkar ekonomisi), Karl Marks (determinist tarih kanunu), Charles Darwin (indirgemeci biyoloji), Sigmund Freud (nefsin fırtınalı kuvvetleri) ve daha birkaçı maalesef yaratıcıyı yok kabul ederek kendi materyalist görüşleriyle Aydınlanma felsefesini şekillendirmişlerdir.

         Sanayileşmeyle birlikte Batı’da baskın görüş, liberalizm. Zemini önce Newtonculuk sonradan pozitivizm. Hedef izafi kavram oluşumları, atomcu, indirgemeci ve mekanik bir varlık. Geldiğimiz noktada; maddeten gelişmiş bir dünyada, adil bölüşüm adına insanlara en canavarca bir sistemi yaşatıyor kapitalizm.

         Konuya şimdi de birkaç cümle ile kendi medeniyet kodlarımızla bakalım:

         a-Bedenin birçok hareketleri otomatiğe bağlanmıştır. Sindirim, kan dolaşımı vs. Ancak bir de beynimiz vardır. Dahası onu çalıştıran bir de irademiz vardır. Yaptığımız her hareketin ya mükâfatı ya da cezası vardır.

         b- İlahi düzen Kur’an ve sünnetin dışında içtihat ve zanni bilgilerle devam eder. Unutmayalım; fıkıh değişkendir.

         c- Bireycilik insanı toplumdan koparır. Benmerkezciliği geliştirir, toplumsal hayatı dinamitler.

         Neticede; liberalizm ve determinizmin dayandığı düşünce dayanaksızdır. İslam’da da Gazali’nin gayretiyle ortadan kaldırılan “meşşailer” maalesef deterministtir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı