Advert
HARPUT, UNESCO LİSTESİNE DOĞRU
Nevzat ÜLGER

HARPUT, UNESCO LİSTESİNE DOĞRU

Bu içerik 1936 kez okundu.

            19 Mayıs 2017 Cuma günü Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasına ilişkin, Paris’te UNESCO merkezinde yapılan toplantıya dair basını bilgilendirme toplantısı yaptı.

         Sayın Başkan toplantıya başlarken; “Bu çalışma esas itibariyle Harput için ağıt yakmak ve Harput’u tüketmek yerine, onu görülmeye değer kılmak, yaşanabilir bir mekan haline getirme çabasıdır” diye bir giriş yaptı. Zaten kalede yapılan kazı çalışmalarında bulunan bir kitabe, Harput’un kale tarihini yedi bin yıla çıkarmış olmakla, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması için önemli bir bulgu ve gerekçedir.

         Türkiye, UNESCO kurucuları arasında ilk onda bulunan bir ülke. UNESCO’da geçmiş yıllarda Türkiye temsilciliği yapmış toplumumuzda tanınan isimler var: Halit Ziya Uşaklıgil, Ahmet Kutsi Tecer, Bedrettin Tuncel, Talat Sait Halman ve Erdal İnönü bu isimlerden bazıları.

         Türkiye’den UNESCO listesine giren 16 ilimiz olduğu gibi, geçici listede olup esas listeye girmeyi bekleyen de 69 ilimiz var. Tabi geçici listede olmak dahi illerdeki tarihi mekanların tanıtımı açısından oldukça önemli. Nasıl “en uzun yol, ilk adımla başlar” deniyorsa, Elazığ Belediyesi’nin de yaptığı bu girişim oldukça önemli bir adımdır.

         Süreç 2 Mart 2017’de Kültür Bakanlığı’na yapılan başvuru ile başlamış. Daha sonra da bugün içinde bulunduğumuz aşamaya gelmiş. Bu çalışmalar sırasında Ankara’da bulunan “Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı”na da teşekkür etti sayın başkan. 

         16 Mayıs 2017 tarihinde Paris’te UNESCO merkezinde yapılan toplantıda Belediye Başkanı’nın yanında Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi İsmail Hakkı Musabey, ünlü tarihçimiz İlber Ortaylı, UNESCO daimi temsilcimiz Altay Cengizer, Görkem Gül Duman ve Bir Fransız profesör de var. Ayrıca katılımcılar arasında AA, Kültür Bakanlığı temsilcileri, Fransa'daki çokça hem şehrimiz ve OECD temsilcimiz Merkez Bankası eski başkanı Erdem Başcı ile Ticaret ataşemiz de var.

         Konuşmalar pergel metaforu esas alınarak yapılmış. Yani bir ayak Harput’ta sabit tutulurken, diğer ayak “Harput Havzası”na dahil olan geniş bir yerleşim havzasından çokça bilgi ve belgeler sunulmuş.

         Paris’teki Harput konulu toplantıyı başta ABD olmak üzere birçok dünya televizyonu naklen yayınlamış. İlimizde kurulu bulunan Fırat televizyonu da toplantıyı canlı olarak yayınlamıştı.

         Toplantıyı “Ermeni Diasporası” engellemek ve sabote etmek için çok gayret sarf etmiş ama sonuç alamamış.

         Konu ile ilgili yazmaya devam edeceğimizi ifade ederken, Harput’u UNESCO gündemine taşıyan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı ve emeği geçenleri tebrik ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X