Advert
İBN HALDUN SEMPOZYUMU
Nevzat ÜLGER

İBN HALDUN SEMPOZYUMU

Bu içerik 2063 kez okundu.

        20 Mayıs 2017 Cumartesi günü TÜRGEV’e (Türkiye gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) bağlı olarak kurulan İbn Haldun Üniversitesi’nin resmi açılışı ve bu açılışla birleştirilen “4. Uluslararası İbni Haldun Sempozyumu”na katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, burada çok dikkat çekici cümlelerle ilim ve kültür çevrelerinin üzerinde durmaları gereken önemli bir konuşma yaptı.

         “”Nasıl kökleri ile bağı kopan bir çınar kurursa, medeniyet birikimiyle irtibatını koparan bir ülke de fikri kuraklığa maruz kalır. Yüzyıllara sari ilim deryasından istifade etmeden, özgün eserler verilemez, geçmişi yok sayarak geleceğe yürünemez. Bu ülke ne çektiyse aşağılık kompleksinden çekmiştir. Bu millete en büyük zulmü, bağrından çıktığı toplumun değerlerine düşman, yasakçı, baskıcı jakobenler yapmıştır.”

         “Mukaddime” adlı meşhur eserin sahibi olan İbn Haldun adına bir üniversite açılmış olması zannederim büyük resimdeki herkesi memnun etmiştir elbette, ama eğer Cemil Meriç sağ olsaydı en çok o sevinirdi kuşkusuz. Adam boşuna, “altının değerini en iyi sarraf anlar” dememiş.

         Bu büyük mütefekkirin adına tertip edilen sempozyumda konuşan Cumhurbaşkanı da “üniversitelerimiz uzun seneler boyunca kraldan çok kralcı, Batı’dan çok Batıcı öğretim görevlilerinin vesayeti altında kalmıştır” diyerek bilim adamlarının şahsiyetli olmalarının önemine vurgu yapmıştır. Hatta yakın geçmişte yapılan çirkin hareketler olarak “ikna odaları ve başörtüsü yasaklarıyla anılan günlere” gönderme yapmıştır.

         Üniversitelerin kitap düşmanlığının kabul edilemeyeceğine vurgu olarak “Binlerce nadide eser, İstanbul Üniversitesi yönetimi tarafından çöpe atılmıştır” dedi.

         “Türkiye’nin son 14 yılı millet, tarih ve ilim düşmanı bu çevrelerle mücadele ile geçti” diyen Cumhurbaşkanı, ancak “devlet ve siyaset hayatımıza nüfuz etmiş vesayet odaklarını bertaraf ettik” diyerek milleti küçümseyenlerin devrine son verdiklerini dile getirmiştir.

         İbn Haldun Üniversitesi; Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dille öğrenim yapacak. Öğrencilerinin % 75’i lisansüstü ve doktora öğrencisi olacak.

         “Hiçbir medeni devlet, terör şebekelerinin üniversitelerde yuvalanmasına, üniversiteleri eğitim kamplarına dönüştürülmesine izin vermez.” “Kültür, sanat ve ilim hayatımızı bu kesimlerin tasallutundan kurtarmak için gayret sarf ettik” diye de ekledi Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan.

         Eski bir siyasimiz hep şöyle derdi: “Keser döner sap döner, bir gün de hesap döner.”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X