Advert
BİLGİYİ YÖNETENLER BAŞARACAKTIR
Nevzat ÜLGER

BİLGİYİ YÖNETENLER BAŞARACAKTIR

Bu içerik 2004 kez okundu.

            Rivayet o ki; Samani Emiri Nuh b. Mansur ciddi bir hastalığa yakalanır. Mansur’un tedavisi için bilgisine başvurulan İbn Sina onu iyileştirecek bir tedavi uygular. Bunun üzerine saray doktoru olarak görevlendirilir ama İbn Sina ücret yerine, döneminin en zengin kütüphanesi olan saray kütüphanesinde görevlendirilmesini ister. Bu istek kabul edilir. Böylelikle “Şeyh’ul Reis” bilgiye ulaşmanın bir yolunu daha bulmuş oldu.

         Günümüzde ise hem bilginin akış hızı ve hacmi genişlemiş ve ucuzlamış, hem de bilgiye ulaşmada zaman ve mekan kavramı anlamını büyük ölçüde yitirmiştir. Ödünç bir kavramla; iletişim devrimi, Bilgi Toplumu’nu oluşturmaktadır. Ancak burada devletlerin bu alana daha çok para ayırmaları gerektiğini de belirtmek gerekir. Günümüzde ağırlıklı olarak iş çevrelerinin ve sivil projelerin önem kazandığını belirtmek gerekir.

         Birkaç yıl (belki 30 yıl) öncesine kadar ders olarak okutulan “karşılaştırmalı üstünlük” kuramı, üretimin ucuz olduğu ülkelere kaydırılmasından sonra, doğal kaynaklarla emeğin daha ucuz olduğu bölgeler öne çıkmıştır. Şimdilerde ise birkaç nedenden dolayı imalatta 4.0 (yapay beyin gücü) teknolojisine geçilerek insan faktörü asgariye indirilmeye çalışılıyor. Çünkü günümüz ürünlerinin büyük bir bölümü doğal kaynaklara fazla ihtiyaç göstermiyor. Yalnız bilgisayar ve cep telefonlarında değil, köprü ve arabalarda daha az çelik kullanılıyor, tarımda da yeşil devrim öne çıktı. Yani “bilgi” eksenli bir dünyada yaşıyoruz dememizde bir sakınca yok zannederim.

         Kısa zamanda nereden nereye geldik. Gelişmiş kabul edilen dünya, artık kontrolde “piramit” metaforu yerine “orkestra dizaynına” geçiyor. Yani artık bilgi öne çıkarak, devletler ve firmalar düzeyinde bilgiyi en iyi kullanan, yönetmeyi en iyi yapanlar öne çıkacaktır. Hani iktisat dilinde; mal ekonomisinin işlemi nasıl toplama ise, bilgi ekonomisinin işlemi çarpmadır. Buna dolaşımın hızı ile karşılık bulabilir miyiz bilemiyorum ama bilginin plan ve projeye dönüştürülmesi oldukça önemlidir zannımca. Düşünebiliyor musunuz; adam ürünlerini “on line” denilen bir sistemle masa başında pazarlayabiliyor. Günümüzde “e-ticaret trilyon dolarla ifade ediliyor. Alıştığımız geleneksel alışverişin de bu yolla yapıldığını hepimiz yakından görebiliyoruz.

         Bilgi de ve bilginin kullanılışında sorunlar yok değil elbette. E-ticaret yasaları, elektronik para, sanal kartlar, internet suçları, siber suçlar (terör ve savaş gibi), “hacker”lerin zalimleşmeleri ve daha birçokları sayılabilir. Ayrıca bu gelişmenin varlıklı olanlarla varlıklı olmayanları nasıl etkileyeceği ve gelişmiş devletlerin “Sömürü Çarkları”nı hangi hızla döndüreceği de önem kazanıyor.

         Bilgi; iyi kullanılırsa güzelliklere, kötü kullanılırsa toplumların imhasına sebep olabilir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X