Advert
KATAR, İRAN, KIBRIS, ZEYTİNLİKLER
Nevzat ÜLGER

KATAR, İRAN, KIBRIS, ZEYTİNLİKLER

Bu içerik 2026 kez okundu.

        Ülke gündemine o kadar çok konu aynı anda girdi ki, ancak hatırlatmak babından kısa kısa yazmak zorunda kalıyoruz. Bir tarafta Katar olayı, bir tarafta İran’da terör olayı, bir tarafta Katar’a hemen boykot ilan eden on civarında irili ufaklı devletler, diğer yanda Kıbrıs görüşmeleri ve bir de zeytinlikler meselesi.

         Şunu önemle kaydedelim ki; devletler de tesadüf olmaz. Her hareketin bir ya da birden ziyade maksadı vardır. Devlet ricalinin sözlerine çok dikkat etmek gerekiyor. Kim neyi niçin söylüyor diye kulağımızı ve gözümüzü açmalıyız.

         Yalnız bazı ülkeler değil, bölge çok sıcak gelişmelerin içinde. Astana görüşmeleri ertelendi, Boğaz’dan geçişler durduruldu. Demek ki olayların bizimle bir takım ilişkisi var.

         1-Bütün gözler Katar ve İran’a çevrildi. Katar boykot çemberine alınarak, Katar üzerinden Hamas ve İhvan-ı Müslümin teşkilatları vurularak İsrail rahatlatılmaya çalışılmaktadır. Çünkü İsrail, abluka altında tuttuğu bölgelerin açığındaki Akdeniz’de doğalgaz bulduğunu söylüyor. Keza Mısır da Akdeniz’de doğalgaz bulduğunu ifade ediyor. Malum Sisi’yi oraya oturtan güç, bu olayların da uzağında değil. Arada kaynamasın diye Güney Kıbrıs’ın da Akdeniz’de doğalgaz bulduğu ifade ediliyor. Yani mevcut doğalgaz üreticilerine alternatifler üretilmesi ile ABD paralelindeki bu devletlerin Akdeniz’de rahat hareket etmeleri sağlanmak istenirken, Ortadoğu bölgesinde oyun kurucu pozisyonu alan Türkiye’nin de önü kesilmek isteniyor.

         2- Türkiye’de artık sanayi tesisi kurulacak yer sıkıntısı varmış gibi, kesilmesi düşünülen zeytinlikler konusunda da Türkiye sanki bir oyuna getirilmek isteniyor. Bereket Cumhurbaşkanı, zeytin üreticilerini toplayarak konuyu üreticilerle görüşmeye başladı. Halbuki bu görüşmeyi daha önce Sanayi Bakanı ve Tarım Bakanı yapmalı değil miydi? Konu neden çok önemli? Bu ülkeye ABD’nin buğday ve şeker pancarı üzerinden hangi oyunları oynattığını hepimiz hatırlıyoruz. Bu gün ne şeker pancarı ne de buğday yeterince ekiliyor mu? İşte zeytin üretiminde dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alan Türkiye’de zeytin üzerinde oynanan oyunlara da dikkat etmek gerekir. Halbuki bu ülke bir zamanlar oldukça yüklü miktarda buğday ve şeker ihraç edebiliyordu. Şimdi Batı, aynı oyunu zeytin üzerine mi teksif ediyor diye iyi düşünmek gerekiyor.

         3- Şu sıralarda ABD’de, BM Genel Sekreteri’nin başkanlığında Kıbrıs görüşmeleri yapılıyor. Haberlerden takip edebildiğimiz kadarıyla da çözüme doğru bir hayli mesafe alındı diye açıklamalar yapılıyor. Rum tarafı şimdiye kadar “çözümsüzlükten yana” iken, şimdi neler oluyor acaba diye insan düşünmeden edemiyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X