Advert
HER İLE BİR “TOPLU SANAYİ SİTESİ”
Nevzat ÜLGER

HER İLE BİR “TOPLU SANAYİ SİTESİ”

Bu içerik 2023 kez okundu.

         MÜSİAD’ın yeni Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın Genel Kurul’da yaptığı konuşmadan iki pasajı daha önce yazmıştım: Bunlardan biri; “faiz dışı fazla” yerine “yatırım dışı fazla” üzerine çalışılması, diğeri de, “faizin terk edilmesi üzerinde çalışılması” konularıydı.

         Bugün de Kaan’ın iki projesinden bahsedeceyim. Anılmaya ve üzerinde düşünülmeye değer olduğuna inandığım ilk proje; “Toplu Sanayi Sitesi (TOSİ)” projesi.

         Bilindiği üzere şu anda ülkemizde iki sanayi bölgesi projemiz var; biri “Küçük Sanayi Sitesi”, diğeri “Organize Sanayi Bölgesi” projelerimiz. İki proje de kendilerinden beklenen verimi vermeleri nedeniyle ülkemiz açısından önemli yatırım alanlarıdır. Hem sanayinin gelişimi ve istihdam açısından hem de ülke kalkınması açısından büyük işlevleri var bu bölgelerin.

         MÜSİAD Genel Başkanı diyor ki; “Bu ikisinin arasında orta ölçekli sanayi sitesine ihtiyaç var. Yani işyeri büyüklükleri 500 ila 2 bin metrekarelik 200 işyerinin olduğu, ayrıca okul-sanayi birlikteliğini sağlamak için, içinde meslek lisesinin de bulunduğu yeni bir model “TOSİ” (Toplu Sanayi Sitesi). Elbette bayan çalışanlar için bir de kreşi olacak bu bölgenin. Mesela tekstil genelde bayan istihdam edebildiğini düşünebiliriz. Bu alanlardaki yapıların da TOKİ üzerinden gerçekleştirilmesini istiyor başkan. Hatta imar durumuna göre yanında, çalışanların yaşabileceği konutlar da yerleştirilecektir.

         Bu proje ile ülkemizdeki yatırımcılar arsaya ve binaya yatıracakları parayı anasermaye olarak kullanabileceklerdir. Ödeme süreleri de on yıllık düşünülmektedir. Şu anda 500 metrekarelik bir alanın arsa ve inşaat maliyetinin 300 bin lirayı bulduğu bir zaman diliminde kira öder gibi bu işyerine sahip olması daha kolay ve daha verimli olur. Böylece girişimci makine almak için büyük bir imkana kavuşacak ve böylelikle bankacılık sisteminden faizli para almak yerine öz sermayesi ile iş hayatını devam ettirecektir.

         Kalkınmanın insan yüzlü olanının bulunması çabası olarak alınacak bu proje, hem KOBİ’ler için birer hayat suyu, hem de ülke kalkınmasının hızlanması demektir.

        Türkiye nüfusunun dörtte üçünün imalat sanayine yönlendirilmesi ile fert başına gelir rahatlıkla 15 bin doların üzerine çıkacak ve “orta gelir tuzağı” denilen otuz yıl beklemeli alan rahatlıkla 10-12 yılda aşılacaktır. Yani gelişmiş dünya tabir edilen ülkelerle aramızdaki mesafe 18 yıl kısaltılmış olacaktır.

         En önemli sermaye bilgidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X