Advert
FAİZSİZ SİSTEM TÜRKİYEYİ UÇURUR
Nevzat ÜLGER

FAİZSİZ SİSTEM TÜRKİYEYİ UÇURUR

Bu içerik 1978 kez okundu.

          Yakın gelecekte en fazla rekabet edilecek konulardan biri de zannederim İslami finans olacaktır. Burada İslami finans derken aslında mevcut küresel finans sistemine alternatif bir sistemden bahsediyoruz. Bu sistemi yalnız Müslümanlara ait bir şey gibi değil,  küresel bir alternatif olay gibi düşünmek gerekir. Çünkü bu sistem insanların hem aklına, hem kalbine ve hem de cebine hitap edecektir.

         Faizsiz sistem, faizli sistemi yenebilecek bir yarışa girmeye hazırlanıyor ve onu yenmeyi başarabilecektir diye düşünüyorum. Çünkü geçmişte de faizsiz sistem, faizli sisteme galebe etmişti. Zaten ülkemizde de faizli sistemle çalışan birçok kuruluş gelişme potansiyelini fark ettiği için, faizsiz sisteme göre yapılanmaya başlamıştır.

         Türkiye için İstanbul elbette çok önemli ancak Türkiye’de gelişme potansiyeli olan çok sayıda bölgemiz ve ciddi olarak dünya pazarlarına açılmamış çok sayıda şehrimiz var. Hatta bu şehirlerden bazıları artık iktisadi alanda görünür olmaya başlamıştır.

         Ülkemizin ekonomik yapısı kayda değer bir seviyede çeşitlenmeye başlamış, bölgesel ve küresel sermayeyi cezp edecek bir potansiyeli olduğunu göstermeye başlamıştır. Türkiye’de on firma yıllık getirilerini bir milyar doların üzerine çıkarmayı başarmıştır.

         Bu potansiyelin başarı grafiği için bazı işlerin de gerçekleştirilmesi gerekiyor. Mesela iktisat fakültelerimiz faizsiz sistem ve kalkınma bankaları konusunda eğitime başlamalı, bitirme tezleri ile yüksek lisans ve doktora çalışmalarına başlamalıdır. Bu gün itibariyle zannederim yalnız Sabahattin Zaim Üniversitesi müfredatına faizsiz sistemi koydu. Bu faaliyetler artırılmalıdır. Merkez Bankası, faizsiz sisteme de hizmet verecek şekilde yeniden yapılandırılmalıdır.

         Türkiye, yapacağı yapısal reformlarla ülkeyi güvenli bir liman haline getirebilir. “Bize güvenin” demek yeterli değildir, yapısal reformlarla ülkeyi cazibe merkezi haline getirmek gerekir. Artık AB, Müslümanlar için güvenli liman olmaktan çıkmıştır. Bu gelişmeleri imkan olarak değerlendirmeli ve reformlarda geç kalınmamalıdır.

         Katılım bankalarının maliyetleri faizli bankalardan daha karlı olmazsa, kimse kusura bakmasın rasyonel aklın kullanıldığı günümüzde insanlar avantajlı oldukları kurumları seçerler.

         Seksen milyonluk Türkiye’de zannederim 18-20 milyon hane var ve bu hanelerin 15 milyonu muhafazakâr ve gelenekçi bir yapıya sahip. Hâlbuki katılım bankalarının aldığı pay henüz yüzde beş. Hiç kimse insanlarda suç aramasın. Katılım bankaları maliyetlerini ve kar dağıtım oranlarını yeniden gözden geçirsin. Çünkü şartlar müsait olmasına rağmen bu oran çok düşüktür. Teşvik sözle olmaz.

         Katılım bankalarının “şer’i kurullarının” yanına mutlaka “teknik kurul” ihdas edilerek iktisadi gelişmelerin ve hangi enstrümanın nasıl kullanılırsa daha faydalı olacağının zemini gerçekleştirilmelidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı