Advert
İLİMİZE DESTEK YAĞIYOR
YASEMİN GÖĞDEMİR

İLİMİZE DESTEK YAĞIYOR

Bu içerik 1146 kez okundu.

DOKAP hayvancılık projeleri kapsamında 2017 yılı için yüzde 50 hibeli ahır/ağıl yapımı ve genç çiftçi projesi sonuçları Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Merkez Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Konya Ovası Projesi (KOP) ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamındaki illerde damızlık sığır ve koyun işletmelerinin desteklenmesine ilişkin uygulama esasları tebliği ile bu illerdeki, en az 10, en fazla 49 büyükbaş veya en az 100 en fazla 200 küçükbaş kapasiteli işletmelere sahip yetiştiricilerin, projeli ahır-ağıl tadilat ya da yeni inşaatlara yüzde 50 hibe desteği sağlanmakta ve hayvancılık yapan üreticilerimize büyük destek sağlanmaktadır.

ilimizde 385 yetiştiricimiz yeni ahır yapmak ve yüzde elli hibeden faydalanmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğüne müracaatta bulunmuştu. Başvurusu alınan projelerde bu başvurulardan toplam yatırım tutarı 17 milyon 526 bin TL olan 68 adet yeni ahır yatırımına yüzde 50 (8 milyon 595 bin TL) hibe desteği almaya hak kazandı. Bu hibelerle birlikte tarım ve hayvancılığın gelişmesi konusunda, ilimiz iyi bir ivme yakalayacak. 2015 yılında 5, 2016 yılında 100 kişi ilimizde yüzde elli ahır projesinden yararlanmıştı. Bu yıl da ahır-ahıl DOKAP Hayvancılık desteklemelerinde ilimiz Erzurum’un ardından en fazla hibe alan il olma başarısını gösterdi.  

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne daha önce TKDK Elazığ il Kordinatürlüğü yapan Turan KARAHAN’ın müdür olarak atanmasıyla birlikte İlimizin tarım ve hayvancılık konusunda önemli atılımlar gerçekleştirdiğini kimse inkar edemez. İl müdürlüğü binalarının çehresi bile değişti. Kuruma yakışan bir tabela monte ettirdi.‘’Gıda Tarım ve Hayvancılk İl escort konya Müdürlüğü buradadır. Kapımız her zaman çiftçilerimize açıktır.’’ mesajını verdi. Yeşil masayı kurarak hayvanların pasaport ve nakil işlemleri kolaylaştırıldı. Köy Köy gezerek yetiştiricilerin sorunlarını dinledi ve çiftçilerimize rehber oldu. İlimizdeki iş yerlerinin gıda denetimine bizzat iştirak etti. Elazığtarımgov.tr. olan kurumun internet sitesinden duyuru ve haberler bölümünü davamlı yeniledi ve üreticilerimizi bilgilendirdi.  Kısa zamanda bu kadar iyi işlere imza atan Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan KARAHAN’a bundan sonra yapacakları çalışmalarda başarılar diliyorum.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ