Advert
KUR’AN-I KERİM VE SÜNNET
Nevzat ÜLGER

KUR’AN-I KERİM VE SÜNNET

Bu içerik 2162 kez okundu.

         “Kitabullah, semadan yeryüzüne uzatılmış bir urgandır.” Tutunalım diye.

         Kur’an-ı Kerim, peygamberimize Ramazan ayında, Kadir gecesinde nazil olmaya başlamış, 23 yıl içinde tamamlanmıştır.

         Kur’an-ı Kerim, Hz. Ebubekir zamanında bir araya toplatıldı, Hz. Osman zamanında çoğaltıldı.

         Hz. Musa zamanında nasıl sihir, Hz. İsa zamanında tıp yaygınsa, Hz. Peygamberimiz zamanında da fesahat ve belagat yaygındı. İşte Kur’an-ı Kerim aynı zamanda bir fesahat ve belagat mucizesidir. Yani Kur’an ayetlerinin bir benzerini söylemeye insanların gücü yetmez.

         Bütün fitnelerden ve kötülüklerden kurtulmanın yolu Kitabullah’dır. O, hak ile batılı ayıran bir hükümdür. O, Allah’ın en sağlam urganıdır. O, en doğru yoldur.

         İmam Şafii, bir gün Mekke’de “İstediğinizi sorun, Kitabullah’dan size cevabını vereyim” dedi. Orada bulunan biri de; “İhramlı iken Arıyı öldüren hakkında ne dersin” diye sordu. Bunun üzerine İmam Şafii, ona Haşr suresinin 7. Ayetini okudu: “Peygamber, size ne verdi ise onu alınız, neyi yasak etti ise ondan da uzaklaşınız.” Hurufu Mukatta ismi verilen bazı ayetlerin başında geçen harflerin dahi manalarını sahabe biliyordu. Bunlarla ilgi çokça örnekler vardır.

         Hz. Musa’ya verilen Tevrat, bir şeriat kitabıdır, ahlak ve mev’izaları içermez.

         Hz. İsa’ya verilen İncil, bir ahlak ve mev’iza kitabıdır, içinde şeriattan eser yoktur.

         Hz. Davut’a verilen Zebur, ilahilerden ve dualardan ibaret olup, diğer özellikleri içermez.

         Hz. Muhammed (asm)’a verilen Kur’an ise hem şeriat, hem ahlak ve mev’iza, hem dua ve münacat ile doludur. Hitabelerin en güçlüsü, fikirleri genişletecek ufukların en genişi, inceliklerin ve hikmetin, iman ve amelin sırlarının tamamı bu kitabın içindedir.

         Hz. Peygamberimizin insanlara bıraktığı iki şey; Kur’an ve sünnettir. Sünnet, yol demek olup, dini istilahta; peygamberimizin sözleri (Hadis), işleri ve tasvip ettikleridir.

         Sahabe sordu; “Ya Resulullah, Müslümanların hangisi üstündür?” Peygamberimiz; “Müslümanların, elinden ve dilinden emin oldukları Müslümanlar” diye cevapladı.

         Yine sordular, “Amellerin hangisi Allah’a daha sevimlidir?” Peygamberimiz, “Vaktinde kılınan namaz, anaya-babaya iyilik etmek, Allah yolunda cihad” sıralamasını yaptı. Namaz, Allah’a yakınlıktır. Kulun Allah’a en yakın olduğu durum da, secdede bulunduğu haldir. “Kün maallah.”

         Bir sahabi günah ve iyiliği sordu. Peygamberimiz; “Sevap, içini açan, günah da içini sıkan, tırmalayan, insanların ona vakıf olmalarından hoşlanmadığın şeydir” buyurdu.

         “Ömrü uzun ve ameli güzel olan hayırlı, ömrü uzun ve ameli kötü olan da insanların şerlisidir.”

        Peygamberimiz sordu;  “Cennete gitmek ister misin?” Sahabe , evet dedi. “Öyle ise, kendin için istediğin, arzu ettiğin şeyi, kardeşin için de iste” buyurdu.

        Ramazan orucunuz, kadir geceniz ve bayramınız hayırlara vesile olsun inşallah.

        İlim, gizli tutulmadıkça, yok olmaz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X