Advert
MEVLANA'NIN ETRAFINDA
Nevzat ÜLGER

MEVLANA'NIN ETRAFINDA

Bu içerik 1984 kez okundu.

        Sözlerin durusu, çayların demlisi, sevincin paylaşımı ve sofraların zengini dost meclislerinde bulunur. Bu meclisler dostların toplandığı her muhitte ve her atmosferde kurulabilir. Bizim meclisimiz biraz daha kültür, edebiyat, şiir, din, tarih ve yemek ağırlıklı olup, genelde konu sıkıntısı çekmeyen bir topluluk. Bu mecliste bulunanların belli özellikleri var:

         Beşeri münasebette söz ustası Muammer Aksoy, özellikle toplayıcı ve toparlayıcı bir arkadaşımız. Ona, müsaadenizle şeyhu’l kelam diyeyim. Vefalı ve gönül ehli, vatanına ve milletine bağlı bir insan. Her bir arkadaşımızın ikram ettiği “Palu Tava” onun tasvibini alamamışsa sınıfta kalır. Galip Bey ona “gurme” diyor.

         Şuaradan Faik Güngör, şiirlerini kitaplaştırma aşamasında olan bir şair arkadaşımız. Hoş sohbet ve latifeye düşkün bir gönül ehli. Faik Bey, yayınlanmak üzere “Yüzakı” dergisine göndereceği şiirlerinin çoğunu, şiirin dumanı henüz üstünde iken bu topluluk şairin kendi sesinden onları dinlemek zevkini tadar. “Haramdan uzak dur, helale yakın/ Uğrama riyanın semtine sakın /Safiyane zikre başlasın akın/ beklenen gün gelir, sanma tehir var” onun son şiirlerinden bir dörtlük.

         Mekan sahipleri Galip Araç ve Ahmet Turan kardeşlerimiz. Ahmet Turan Bey olmazsa bu topluluk ya yemek için belli mekanlara dağılır, ya da açlığa tahammül eder. Yemek yapmayı becerebilen bir arkadaşımız. Dr. Ahmet Eren, onun soslu biber kızartmasına bayılır doğrusu.

         Galip Bey, öğretmenlikten emekli ama artık o bir müteahhit. Ahmet Bey ve Galip Bey aynı köylüler. Seli köyünden. Hatta meşhur “Palu Tavası”nın adını dahi “Seli Tavası” yaptılar. Galip Bey şimdilerde Hazar Gölü kenarında 21 adet yazlık yaptırmakla meşgul.

          Riyasız davranışları ile Dr. Ahmet Eren, şehrin doktoru olmanın yanında topluluğun da özel doktoru. Toplumun her kesimi ile olan yakın diyalogundan ötürü, ona en azından şimdilik siyasi bir makamı uygun görme çabaları da var. Doğrusu iyi de olur.

          Soyadı gibi sağlam duruşlu Ahmet Sağlam, toplumsal hayat için çok uygun bir kardeşimiz. Hiç üşenmez, yapabileceği her işe koşturur. İyi bir dinleyicidir. Onun isabetli yorumlar yaptığını da eklemeliyim.

         Eğitimci ve güzel insan Habip Yaşar, yaşanmış hayat hikayelerini kendine özgü bir şekilde,  çok iyi anlatan ve anlattıkları da zevkle dinlenen bir arkadaşımız. Kendisi STK’larında başkanlık da dahil birçok görevler yapmıştır. Habip Bey lider vasıflı bir arkadaşımız.

         Eskiler notere katib-i adil diyorlarmış. Mahmut Aksoy, hem resmi unvan olarak, hem de davranışları ve konuşmaları ile hakikaten tam bir katib-i adil. Kelimenin tam karşılığı olarak nazik ve asil bir insan. Elazığ 1. Noteri.

         Kendisini tanıdığım günden beri yalan konuşmasına hiç rastlamadığım güzel insan Mahir Akgül, irfan ordusunun bir ferdi olmanın yanında, şimdilerde yenilenebilir enerji kaynakları üzerine iki tane tesis kurmanın arifesinde. İki üç aylık süre içerisinde tesislerini kurabilecek zannederim.

         Bu topluluğun genel müdavimleri bunlar olmakla birlikte, çoğu zaman farklı katılımlar da olmaktadır. Onur Itriyatın sahibi Süleyman Bey, Elazığspor’un eski futbolcularından Ahmet Öz, Ticaret ve Sanayi Odası eski Genel Sekreteri Selahattin Öz, galerici Semih Bey, şair R. Miktat Yılmaz,  roman yazarımız Lütfi Parlak ve daha birçok isim bu mekanın zaman zaman misafiri olan insanlar.

         Mekan mı? Mevlana Camii karşısında Bozkurt Emlak. Yağışlı havalarda içerde, yazları ise genelde Bozkurt emlak, Furkan Elektronik, Akay Elektrik ve Saraçlar İnşaat Malzemeleri’nin ortak kullandıkları nezih bir bahçede bir araya geliyoruz. Dedim ya; Mevlana’nın etrafında.

         Gurubun biri hariç diğerleri öğretmen kökenli. Her renkten siyasi kanaate rastlamak mümkündür bu mecliste. Ancak münakaşa olmaz. Meclisin o günkü rengini biraz da güncel siyaset belirlemekle birlikte, bazen oldukça tatmin edecek derecede ilmi ve ciddi sohbetler de yapılmaktadır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ