Advert
KÜLTÜR BELEDİYECİLİĞİ
Nevzat ÜLGER

KÜLTÜR BELEDİYECİLİĞİ

Bu içerik 1934 kez okundu.

        Yerel yönetim birimleri içinde en etkili ve en sivil olanı belediyelerdir diye düşünüyorum.  Hem en yüksek oyla seçilmiş olması hem de vaat ettiklerini yapmaması durumunda tekrar seçilmenin mümkün olmaması belediyeleri çalışmaya zorlayan sebeplerdir. Gerçi belli partilerden aday olmak seçilme konusunda büyük bir avantaj sağlıyor ama bazen bu avantaj dahi yetmeyebiliyor.

         Konumuz “Kültür Belediyeciliği” ve öznemiz de Elazığ belediyesi. Belediyeler kanunu temizliğin nasıl ve ne şekilde yapılacağını, kaldırım ve yolların ne şekilde olacağını, imarın nasıl ve ne şekilde uygulanacağını vs. hep amirdir. Gerçi uygulamalar yer yer kanunların dışına çıkmıyor değil, ancak tatbik edilirse müeyyideleri bellidir. Büyükşehir Belediye başkanlarımızdan birine “başkanlığınız süresince iftiharla öne çıkaracağınız ilk uygulamanız ne oldu?” diye sormuştum. Cevabı çok kısa ve manidar olmuştu: “Başkanlığım süresince hiç imar tadilatı yapmadım” dedi. Hakikaten önemli, insanlar bir gayrı menkul alacağı zaman, o gayrı menkulun yeri ve konumunu esas alarak satın alıyorlar. Sonra ne oluyorsa oluyor, o gayrı menkulun yeri değişmiyor ama konumu değişiyor. Alın size o aile için uzun bir huzursuzluk nedeni. Bu huzursuzluklar çoğalınca da toplumsal sıkıntılar başlıyor.

         Aynı belediye içerisinde oluşmuş ranta dayalı yapılanmaları bu şehir halkı kaç defa gördü. Halbuki; arkadaş, ne kendi bireysel itibarınla oyna, ne de kuruluşun ve beldenin itibarıyla oynanmasına müsaade etme. Hem sen rahat edersin hem şehir.

         Bütün bu sayılanların gerçekleştirilmesini belediyeler mevcut elemanlarıyla yapabilirler. Bunda başarılı da olurlar. Örnekleri çoktur. Ancak “Kültür Belediyeciliği” öyle değildir. Gerek yapılacak işlerin tespiti, gerekse o işlerin nasıl yapılacağı uzmanlık ve bilgi birikimi ister. Kültür Belediyeciliği normal memur anlayışı ile ve yalnız iyi niyetle yapılamaz. Dolayısı ile Kültür Belediyeciliği yapmak isteyen belediyelerimiz konunun önemini iyi kavramalı ve ona göre davranmalıdırlar. Planlama, koordinasyon, mimari, çarşı yapılanması, meydan tanzimi, çeşmeler, konut inşaatları, yol ve otoparklar, sempozyumlar, her hafta belli konuların konuşulacağı toplantı ve paneller, musiki, çevrecilik, ulaşım, Harput Günleri ve Hazar Şiir Akşamları gibi daha birçok konu şayet yalnız memurlarla işin ciddiyetine yaraşır bir şekilde yapılıyor olsaydı bu şehrin hem görüntüsü hem de fikir ve kültür görüntüsü böyle olmazdı zannediyorum.    Sosyologlar, kaliteli etkinliklerin yerli ve yabancı ziyaretçilerin gelişlerini artırdıklarını söylüyor.

         Mesela “Hazar Şiir Akşamları” etkinliği Elazığ Belediyesi’nin patronajlığında yapılmış olursa hiç tereddütsüz olarak söyleyebilirim ki, katılımın şekli de rengi de değişik olur. Bu güne kadar bu konu biraz da sadece bir tüketim metaı olmaktan ileriye gidemedi. Belki 3-4 tanesini olumlu sayabiliriz. Öyle ise Elazığ Belediyesi bu konu üzerinde eski aktörlerle değil, yeni oluşumlarla organize olmalıdır.

         Niçin her hafta ilimizde bir konunun uzmanı konuşmacı olmasın? Tanzimi de organizasyonu da kolay bir etkinlik. Bir hafta Rasim Özdenörnek hikayeciliği anlatırken bir başka hafta Harput musiki Şöleni, diğer bir hafta Metin Önal Mengüşoğlu şiir konuşsun vs.

         Demem o ki Sayın Elazığ Belediye Başkanı diğer hizmetlerin yanında “Kültür Belediyeciliği”ni de öne çıkarmalıdır. Unutmamak gerekir ki, fikir adamlarının ve sanatçıların olmadığı mekanlar yeşermez.  Yine önemli bir not olarak; Elazığ uzun yıllar kültür politikasının olmaması yüzünden çok şey kaybetti.

         Önce tanıtılabilir şeyler ortaya koymak, sonra da tanıtmak. Bunun da yolu “Kültür Belediyeciliği”ni öne çıkarmaktır.


 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X