Advert
YENİ TÜRKİYE'NİN CEMRESİ
Nevzat ÜLGER

YENİ TÜRKİYE'NİN CEMRESİ

Bu içerik 2013 kez okundu.

       15 Temmuz 2016 tarihli darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçti. Hiç şüphesiz bu hareketin taşeronu FETÖ’dür, ancak bu hareket Batı eksenlidir. Nitekim gerek ABD ve Almanya, gerekse diğer Batı ülkelerinin, hükumetin darbe konusundaki çalışmalarına gösterdikleri olumsuz tepkiler, hareketin ne kadar Batı kaynaklı olduğunu gösteriyor. Harekete ille de bir üst akıl koymak gerekiyorsa, bu hareket NATO eksenli olup, “İncirlik Üssü”nün bu kalkışma süresince gösterdiği çabalar gizlenemez boyutlardadır.

         Batıcı kadroların hoşuna gitmiyor ama hakikaten “tarih değişti.” Batı’da duraklama, belki de gerileme dönemi yaşanıyor. Buna karşılık bizde ciddi bir kalkınma ve gelişme hareketi var. Bugün global ekonomiye yön veren yüz şehir arasında dört tane Türk şehri var: İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa-İzmit.  Kocaeli ve Konya bu kategoriye girmeye en yakın aday şehirlerimiz. Elbette sırada olan başka şehirlerimiz de var. Bu şehirler ortaya koydukları akıllı şehir uygulamalarıyla, yenilikçi bakış açılarıyla hem içerde hem de uluslar arası ekonomik çevrelerde göz kamaştırıyorlar. Gelişmeyi yakalayamayan yerel yönetimlerin başında bulunan yöneticiler hala eski kadrolarda ısrar ederek bu değişime ayak uyduramayacaklarını lütfen görsünler artık. Ülke insanlarının tamamını kucaklayamayan kadrolarla değişim yakalanamaz.

         Türkiye'nin Katar konusunda takip ettiği politika hem stratejik olarak hem de ekonomik olarak doğrudur. Katar’ın Türkiye’deki yatırımlarının tutarı 18 milyar dolardır. Türk müteahhitlerinin Katar’da yaptıkları inşaat işlerinin parasal değeri de 15 milyar dolara yakındır. Ayrıca 2022 yılında Katar’da yapılacak olan Dünya Futbol Şampiyonası dolayısıyla yapacağımız daha çokça inşaat işlerimiz olacaktır. Tabi, körfezin küçük ülkesi doğal gazda söz sahibi olunca, Suud da, BAE de, dolayısıyla işi dünyada kaos çıkartmak olan ABD de rahatsız oldular. Libya’daki savaş nasıl petrol savaşı, Suriye’deki savaş nasıl körfez doğal gazının geçeceği nakil hatlarına ait bir savaşsa, Katar’ın LNG (sıvı doğal gaz) tedarikçiliğinde birinci sıraya oturması da üzerinde operasyon yapılma nedeni oldu. Ancak başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelerin aldığı tavır, en azından şimdilik Katar’ı ve bölgeyi rahatlattı.

         Tekrar 15 Temmuz darbe girişimine dönersek; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlı tutumu ve milletin gösterdiği çaba olmasaydı hareket başarıya ulaşır ve ülkenin bütün kazanımları heba edilirdi. Batı Erdoğan’ı alaşağı etmeye uğraşıyor. Başarabilir mi? Zannetmiyorum, çünkü Erdoğan’ın toplumda karşılığı var. Son zamanlarda Erdoğan’ın güncelleştirdiği rabia (dört ilke); “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” söyleminin, esas itibariyle bu uydulaştırma stratejisine karşı bir duyarlılık ve bir direniş gösterisi olduğu toplumun genel kanaatidir.

         Cumhurbaşkanı’nın o cümlesine katılıyoruz: 15 Temmuz 2016 tarihi Türkiye’nin yeni cemresidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı