Advert
VALİ TEVFİK GÜR
Nevzat ÜLGER

VALİ TEVFİK GÜR

Bu içerik 2414 kez okundu.

         Benim de okuduğum ilkokula adı verilen “Vali Tevfik Gür” (Tevfik Sırrı Gür), 18.02.1933-23.06.1937 tarihleri arasında Elazığ’da valilik yapmıştır.

         Bu okulda 17 yıl öğretmenlik yapmış bir arkadaşımın söylediği birkaç cümle için, bugün Vali Tevfik Gür hakkında yazmak istiyorum.

         Vali Tevfik Gür Elazığ’da yaklaşık 4,5 yıl valilik yapmıştır. (1912 yılından itibaren) Türkiye’nin çeşitli yerlerinde önemli görevler yaptıktan sonra Elazığ’a (o tarihte şehrin adı henüz Elaziz) gelen Tevfik Gür, denebilir ki en verimli Elazığ Valilerindendir.

         Atatürk İlkokulu,

         Kız Enstitüsü,

         Kız Öğretmen Okulu,

         (Eski) Şehir Stadyumu (Vali konağının yapıldığı yer),

         Hastane Binası (Devlet Hastanesi),

         Cumhuriyet Meydanı,

         Sivrice Hükümet Konağı,

         Merkeze 13 km uzaklıktaki Örençay (Hinsor) köyünden su getirilerek şehrin su ihtiyacının karşılanması hep Tevfik Gür döneminde ve valinin özel gayretleri ile yerine getirilmiştir.

         Zafran Köyü taşocakları onun tarafından işletmeye açılmış, burada yapılan parke taşları ile şehrin caddeleri ilk defa onun döneminde taşlarla kaplatılmıştır. Bu işletmenin civar illere de parke taşı sattığı bilinmektedir.

         Onun döneminde, adı sonraları “Kömürhan Köprüsü” olacak olan “İsmet Paşa Köprüsü tamamlanmış, beş gözlü eski Gülüşkür (Palu) Köprüsünün yapımına başlanmış ancak köprü 1939 yılında hizmete açılmıştır.

         Elazığ Valisi olmadan önce çeşitli illerde valilik ve belediye başkanlığı görevlerinde bulunmuş olan Tevfik Gür, 1952 tarihinde emekli olduktan sonra, Ankara’da Türkiye’nin ilk “beton Briket” atölyesini kurmuştur.

         Bu tarihlerde başlayacak olan beton ev yapma faaliyetleri, aslında Demokrat Parti’nin önem verdiği konulardandır. DP bu anlamda, çimento üretmek için, o günün şartlarında, biri de Elazığ Hazar Santralı olmak üzere öncelikle 8 adet elektrik santrali kurdurmuş ve bu santrallerden sonra da, çimento, şeker ve gübre fabrikalarını kurarak, ülkenin kalkınması ve gelişmesi yolunda önemli adımlar atmıştır.

         Bugün için farklı olan zihin yapısını değil, hizmet halkalarını anlattığımız Vali Tevfik Gür, tecrübelerinin de verdiği rahatlıkla oldukça önemli görevler yapmıştır. Kuruluşlara ismi verilen zevatla ilgili daha geniş bilgi, bence kurumlarında olmalıdır. Bu vesile ile ilgili bir anımı aktarayım: Yıllar önce babası ile birlikte beni ziyarete gelen 4. Sınıf öğrencisi bir öğrenciye okuluna ismi verilen önemli bir askerin kim olduğunu sorduğumda, her halde Elazığ’ın eski belediye başkanlarından birdir diye cevap vermişti.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X