Advert
MÜSLÜMAN KAPİTALİST Mİ?
Nevzat ÜLGER

MÜSLÜMAN KAPİTALİST Mİ?

Bu içerik 2552 kez okundu.

             2017 yılı G-20 toplantıları Almanya’da yapıldı. Kapitalizmi çıkarlarımıza uygun olarak nasıl daha iyi şekillendirebiliriz diye.

         Ne demekse; “antikapitalist guruplar” bu yıl Almanya’da protesto eylemleriyle adeta terör estirdiler. Ama hiç biri 2015 yılında Antalya’da yapılan G-20 toplantıları sırasında KOÇ ailesinin bir ferdi olan Ali Koç’un bir cümlesi kadar etkili olamadılar: "Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir"  dedi.

         Bütün İslam ülkeleri de dahil, dünya en koyu anlamında kapitalizmi yaşıyor. Komünizmle  kapitalizm arasında ne mi oldu? Aralarında tek problem vardı; “artı değer” çalışana ve devlete mi ait olacaktı yoksa para sahibi olan patrona mı? İşte uyuşmazlık nedeni. Şimdi herkes aynı kulvarda.

         Peki, bu konuda İslam ekonomisi ne diyor? Toplumu tatmin edici cevapları ne diyanet verdi ne de meşhur ilahiyatçılar.

         Parayı yatırıp fabrikayı veya işletmeyi kuran kişi sürekli ve sınırsız bir şekilde kazanmak istediği için makineler hiç susmuyor. İşçi ise sürekli çalışıyor ve çoğunlukla da dünyanın kabul ettiği dört kişilik bir ailenin günlük asgari geçim parası olan 4,5*4>18,5 dolar yerine ancak 13,36 dolar alabiliyor. Onu da mihnet ederek veriyorlar. Ondan sonra da kargaşa çıkıyor elbet. Yani senin çocuğun insan da asgari ücretlinin ki karga yavrusu mu? Kendin için istediğini…

         Bugün dünyada uygulanmakta olan kapitalizm; “şekli değiştirilmiş köleliktir” demekte mahzur var mı acaba? Gerçi ne kimse köle olduğunu kabul ediyor ne de G-20 böyle bakıyor meseleye. G-20 yerine G-120 olsa bile, anlayış değişmediği sürece ne değişir?

         Kapitalizm parayı belli ellerde teksif ediyor ama durmadan da kazanılmamış paradan, mesela banka kredilerinden aşırı tüketimi körüklüyor. Son yıllarda finans kurumlarının, reel kesimden daha çok kar ettiğini unutmayalım. Değerler mi tükendi yoksa insanlar mı şaşırdı? “Ölen ölür” diyor adam.

         İnsanlar da haklı galiba! Futbolu mu konuşsun, siyaseti mi anlamaya çalışsın, sinema yıldızlarının ölçüsüz harcamalarını mı konuşsun, meşhur bir futbolcuyu gazetecilerin kucağına atan antrenörünü mü!? Kurgulanmış toplumda onun esas meselesi de bunlar değil mi!? Sistem bu, ne yapsın? Avrupa’da da bu böyle, Asya’da da, Amerika’da da.

          Bu sorunlardan bahseden gazete ve televizyonların yaşama şansı kalmaz diyor erbabı. Arkasından da ekliyor; çünkü onların yaşamaları da patronların lütufları üzerine kurulu. Gurubunun zenginlerini rahatsız etmek işlerine pek gelmez.

          Kapitalizm insanlara hep güzel gösterildi. Öyle ya; komünizm madem dinsizdir, o halde herkes kapitalist olmalı! Bu konuda İslam ne diyor? Kimin umurunda?

         Müslüman hiç merak ediyor mu acaba, İslam’da ücret politikası nedir, sömürüye karşı fiyat belirlemesi (narh) var mı? İslam’ın serbest piyasa sistemi nasıl tatbik edilir?

         Müslüman kapitalist mi olacak, komünist mi? Yoksa İslam ekonomisini öğrenmek mi gerekli?

         Sahi, Müslüman kapitalist mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X