Advert
ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ YAYINLARI
Nevzat ÜLGER

ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ YAYINLARI

Bu içerik 2080 kez okundu.

         Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Sayın Nihat Büyükbaş, bana okunmak ve faydalanmak üzere Atatürk Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan on tane kitap göndermiş. Lütfetmişler, teşekkür ederim.

         Kitapların hepsi de önemli eserler elbette. Ama birkaçı hakkında bazı düşüncelerimi de belirtmem gerekiyor.

         Öncelikle 17-19 Kasım 2014 tarihinde Fırat Üniversitesi’nin çeşitli toplantı salonlarında yapılan “Tarihten Günümüze Elazığ Uluslar arası Kongresi”nin sunum ve değerlendirmelerinin yer aldığı iki ciltlik kitap, Elazığ üzerine konuşmak ve bilgi sahibi olmak isteyen her okuyucu için önemli bilgileri içeriyor. Aslında bir yöreyi tanırken, mensubu olmakla şeref duyduğumuz bu “Devlet-i Ebed Müddet” hakkında da, geçmişten günümüze kadar bir hayli detay elde etmiş oluyoruz. En azından benim istifade ettiğim bir eser oldu doğrusu.

         İki ciltlik “Eğitimde gelecek ArayışlarıDünden Bugüne Türkiye’de Beceri, Ahlak ve Değerler Eğitimi” isimli yayın oldukça güzel ve faydalı sunumların yer aldığı bir eser. Kurum, aynı isimle bu “Uluslararası Sempozyumu” 16-18 Nisan 2015 tarihlerinde Bartın Üniversitesi’nde gerçekleştirmiş. Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Zülfü Demirtaş’ın “Bilim Felsefesi ve Eğitim felsefesi ile, Ahlak, Din ve değerler Eğitimi İlişkisi” isimli iyi hazırlanmış sunumunun da yer aldığı eser, oldukça faydalı olmuş doğrusu.

         Bir devlet kurumu zannederim ilk defa Türkiye’de oldukça netameli bir konuda, çok geniş olmasa da önemli bir çalışma yayınlamış: “İstiklal Mahkemeleri”  10-11 Aralık 2015 tarihlerinde Adıyaman Üniversitesi’nde yapılan “istiklal Mahkemeleri Sempozyumu”nun sunum ve değerlendirmelerinin yer aldığı kitap 410 sayfa. Çeşitli kaynaklardan bir hayli malumat edindiğimiz böyle bir konuda, resmi bir organın, sınırlı da olsa, böyle bir çalışma yapmış olması bence önemlidir ve okunmaya değer bir eser olmuş doğrusu.

         Son sadrazam Ahmet Tevfik PaşaBağdat PaktıKutül Amare ZaferiTürkiye’nin Doğu Sınırının Oluşumu ve Türkmenistan isimli eserler de gönderinin diğer kitapları.

         Sayın Nihat Büyükbaş’a bu inceliğinden ötürü önemle teşekkür ederim. Bu vesileyle hem kurumu, hem çalışmalarının bir kısmını kamu oyuna tanıtma imkanı bulduk.

          Kitaplar okunmak içindir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X