Advert
ASGARİ ÜCRET 1780 LİRA OLMALIDIR
Nevzat ÜLGER

ASGARİ ÜCRET 1780 LİRA OLMALIDIR

Bu içerik 2035 kez okundu.

       Islahatçı ve gelişmeci yapıya şiddetle yeniden ihtiyaç var. Mesela, asgari ücret vergi dışı bırakılmalı deyip, en az 4 milyon (esasta 9 milyon) asgari ücretliyi sevindirmek gerekir. Çünkü Türkiye’de çalışan insanların %25’i asgari ücretle çalışıyor. Bunun da topluma yansıması en azından 30 milyon insan demektir.

         Türkiye’de 9 milyon asgari ücretli var gözüküyor ama izahlar öyle demiyor.

         Bu 9 milyondan bir kısmı asgari ücretli gösterildiği halde, esasta asgari ücretli değil. Daha az prim ve vergi ödemek için ücretler genel olarak asgari ücret üzerinden ödeniyor.

         Asgari ücretli gösterildiği halde, en az 1,5 milyon çalışan asgari ücretin çok altında ücret alıyor. 

         Asgari ücretlilerin %65’i vasıfsız ve bunların da büyük bölümü vasıfsız işçidir. Türkiye’nin en büyük problemi, vasıfsız insan yığınlarıdır. Meslek liselerine tekrar dönmek gerekmez mi?

         Çalışanların %90’ı KOBİ’lerde çalışıyor. Sırf bu nedenle de olsa KOBİ’ler önemle desteklenmeli, bazı konularda ayrıcalıklı teşvik görmelidirler.

         Yasal olarak bir işçinin haftalık çalışma süresi 45 saattir ama asgari ücretliler haftada 53 saat çalıştırılırlar. İnsan hakları savunucularının tuzu kuru olduğundan, bu konu onları fazla ilgilendirmiyor. Hâlbuki Müslüman kendisi için istediğini ya da istemediğini, diğer kardeşleri için de ister ya da istemez.

         Bugün ülkemizde asgari ücret genel olarak 1404 liradır. Ancak bu ücret çalışanın medeni durumu ile çocuk sayısına göre 1497 liraya kadar çıkmaktadır. Devlete ödenen primler ise 773 lira olup, bunun 400 lirası aslında “devletten devlete” ödenen bir para olup, işverenin ödediği miktar 373 liradır. Yani brüt asgari ücret 1777 lira olup, kesenekler için 2197 lira değil, 1777 lira esas alınmaktadır.  

         Şimdi aradaki bu 373 lirayı işverene yüklemeden asgari ücreti 1780 lira yaparsak bütçenin kaybı ne kadar olur? Yani brüt asgari ücreti çalışana net olarak ödersek, bütçede meydana gelecek boşluğu ne ile dolduracağız? Ayrıca işverenin yeni yatırımlara yönelmesi ile yabancı firmalarla rekabeti açısından bu yükün daha farklı telafi yollarına gidilmelidir. Bu bir popülizm/ucuz halkçılık değil, yediklerimizden yedirme, giydiklerimizden giydirme gayretidir. Bu arada çalışanı da, işvereni de memnun etme yoludur. İşverenleri fazla teferruata boğmanın bir âlemi olmasa gerektir.

         Asgari ücretle çalışan gerçek rakamı 4 milyon olarak kabul edersek;

         1780-1404>376 lira

         376* 4 milyon işçi>1.504 milyon lira/aylık bütçe kaybı,

         1.504*12 ay>18 milyar lira/yıllık bütçe kaybı.

         Tabi bu rakama, asgari ücretin vergi dışı kalması halinde diğer ücretlerdeki artışlar ve kayıplar dahil değildir. Peki, bütçede meydana gelen bu boşluk nasıl doldurulmalıdır? İrdeleyelim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X