Advert
KÜRESEL SÖMÜRÜ SİSTEMİ (1)
Nevzat ÜLGER

KÜRESEL SÖMÜRÜ SİSTEMİ (1)

Bu içerik 1998 kez okundu.

       Gelişmiş bir ülke değilseniz, ülkenizde petrol veya verimli topraklarınız da varsa, çok uluslu şirketlerle anlaşma yapıp üretimdeki payın da büyüğünü onlara vermezseniz, herhangi bir şekilde sebepler meydana getirilerek, ya istekli olarak veya isteğiniz dışında sizi onların arzularına ram olmaya zorlarlar.

         Söz konusu bu çok uluslu şirketler günümüzde bazen devletler şeklinde (G-8) bazen de şirketler şeklinde ortaya çıkabilirler.   

        Soygun ve sömürü günümüzde her ne kadar daha bir sofistike hal almışsa da takip ettikleri metodun eskiye kıyasla pek fazla bir şey değişmemiştir. Günümüzde sömürünün sloganları maalesef demokrasi, uygarlık, hak-hukuk ve adalet gibi kavramlardır.

         Bugünkü küresel kurumların çoğu 1944 yılından sonra yani 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuştur.

         IMF ve Dünya Bankası 1944 doğumlu. OECD her ne kadar Marshall Yardımı’nı Avrupa’da dağıtmak üzere 1948 yılında kurulmuşsa da, bu kuruluş 1961 yılında bu günkü Ekonomi İşbirliği Kalkınma  Örgütü (OECD) olmuştur.

         ABD’nin liderliğinde ortak bir savunma organizasyonu olarak 1949 yılında kurulan NATO, ABD’nin askeri üstünlüğünü sağlıyordu.

         Vietnam Savaşı (1965-1973) sonrası parasal noktada sıkıntıya giren ABD, 1944 yılında 44 ülkenin temsilcisi ve 730 ekonomistin katılımı ile yapılan Bretton Woods antlaşmasını tek taraflı olarak 1973 yılında feshetmiştir. Bundan sonra karşılıksız basılan ABD dolarlarının onurunu kurtarmak için, Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere, diğerleri ile birlikte petrol ihraç eden ülkeler örgütü OPEC teşkilatını kurdurarak, petrol satışlarını dolar üzerinden sattırması sonucu, dünyanın birçok devletinde çokça bulunan dolarların başına bela olmasını önlemiştir. Şimdi bazı ülkelerin dış ticaretlerini kendi paralarıyla yapmak istemelerini bu pencereden değerlendirmek gerekir. Örtülü bir kafa tutma olayı.

         Hükümet dışı sivil toplum örgütlerinin çoğu ABD’nin kontrolündedir. Bu tip örgütlerde bol sayıda politikacı, bürokrat, iş adamı, emekli subay, akademisyen gibi üyeleri vardır. Elbette bu kuruluşlar istihbarat örgütleri ile de irtibat kuruyorlardır. Bunların sayısını binlerle ifade ediyor işin uzmanları.

         “Yeni Dünya Düzeni” aslında 1935 yılında hedeflenmiş ve bu maksatla; bir ABD dolarının arkasına aynı ibare yazılmıştır. Dünyada ne kadar çok savaş ve terör olursa küresel güçler o kadar çok kazanırlar. Bu güçler için önemli olan getiri olup, inancın ve etnik yapının fazla önemi yoktur. En fazla yer altı ve yerüstü zenginlikle birlikte, en fazla yerli işbirlikçi hangi ülkede varsa, o ülke küresel sermayenin hedefindedir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı