Advert
FİNANSAL ŞEYTANLAR NEREDEDİR?
Nevzat ÜLGER

FİNANSAL ŞEYTANLAR NEREDEDİR?

Bu içerik 2015 kez okundu.

            İktisadi anlamdaki şeytanın, dinlerin tarif ettiği şeytanla elbette yakınlığı vardır. Çünkü ikisi de insanın ve güzelliğin düşmanı olan “kötülük” anlamına gelirler.

         İktisadi şeytanlar için para musluklarının bulunduğu mekanlar en uygun alanlardır. Buralar yalnız şeytanların değil, onların avukatlığını yapanların da ikamet ettikleri yerlerdir.

         Şeytanlar elbette yalnız paranın kontrolünün yapıldığı yerlerde değil, onları topluma sevimli gösteren, toplumun beynini yıkayan medyada köşe başlarında da, toplumu yönlendiren siyaset sahasında da aramak gerekir.

         S&P, Moody’s ve Fitch gibi türlü spekülasyonlarla farklı gösterdikleri finans piyasalarını yönlendiren firmalar, finansal saadet zincirini şekillendiren, onların bir anlamda sigortası sayılan “şeytani” kuruluşlardır. 2008 dünya finansal krizinin, ABD Merkez Bankası’nın 18 yıl başkanlığını yapan şahsın 2006 yılında emekliye ayrılmasından sonra meydana geldiğine dikkat etmek gerekir.

         Şeytanların beslendikleri temel besin maddesi; karşılıksız basılan paralar ve faizlerdir. Paradan para kazanmak esasına dayanan bu sistemde “alın terine dayalı emek” yoktur. Adaletsiz para kazanma metaforunun arkasında duran her oluşum, özellikle faiz, aslında şeytanın ikamet yeridir.

         Finans bu alanda yalnız olmayıp, silah üreticisi ve satıcıları ile enerji sektörü de bu şeytanların en çok ilgilendikleri alanlardır. Savaşlar ve terör onun için hiç bitmez. Çünkü barış ve yalnız yaratıcıya kulluk, şeytanların ikamet ettiği mekanların çökmesi anlamına gelir.

         Belli merkezlerde üretilen ve dünyaya sevimli gösterilen küreselleşme, şeytanın yönlendirdiği oluşumdur. Küreselleşme yalnız bir alana münhasır değil ki üzerine çarpı konulabilsin. Seküler fikir üretiminde, giyimde, ideolojide, finans sektöründe, üretimden ziyade tüketimde hep şeytanın kollarından olan küreselleşme ve kapitalizm vardır. İnsan merkezli olmayan, yalnız ve yalnız kar merkezli olan sistemler şeytanın şatosunu oluşturan malzeme ve ustalardır. “Finans bu haliyle bir şeytan ve ekonomi ise onun kölesi oldu.”

         Yalnız şeytanı tanımak yetmez, ondan rahatlıkla istifade eden insanlara da dikkat etmek gerekir. Çünkü bu insanlar da şeytani yapıdaki adamlardır. “Onların namazları ve oruçları sizi aldatmasın, siz onların para ile olan ilişkilerine bakın.”

         “Hiçbir varlık insan kadar yükselemez ve hiçbir varlık onun kadar da alçalamaz.”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X