Advert
YÜKSEK ASKERİ ŞURA TOPLANTISI
Nevzat ÜLGER

YÜKSEK ASKERİ ŞURA TOPLANTISI

Bu içerik 2008 kez okundu.

          21. Yüzyılla birlikte Türkiye birçok alanda geçmişteki olumsuz imajlarından kurtulmaya başladı. Hızla arzulanan noktalara doğru ilerliyor.

         Önceleri bir baskı ve stres nedeni olarak medya tarafından topluma dayatılan Milli Güvenlik ve Yaş toplantıları artık normal boyuta çekildi. Sivil siyaset bu kuruluşlarda da ağırlığını hissettirerek, ülke içinde farklı bir konum gibi gösterilen bu kuruluşların halk tarafından normal görülmesini ve normal bir işlevsel konuma gelmesini sağladı. Bundan 20 yıl önce Başbakanlık yapmış olan bir Hanımefendi, bu kurullarda Başbakan Yardımcısı olarak bulunduğu toplantılarda, bir başka Başbakana karşı, ne saygısızlıklar yapıldığını Meclis Araştırma Komisyonunda daha 15 gün önce açıkladı.

         Evet, biz dünyada ekonomik hayatın ve dünya nüfusunun yüzde biriyiz ama gerek içinde bulunduğumuz coğrafya, gerek tarihi geçmişimizin de etkisi ile yüzde birlerin birkaç katı oranında özgül ağırlığı olan bir ülkeyiz. ABD’ye, AB’ye ve Rusya’ya rağmen ortaya kendi görüşlerini koyup, olması gereken ton ve ağırlıkta bu görüşleri realize etmeye başlayan bir ülke olarak, “devlet olma” özelliklerini daha kompleksiz sergilemeye başladı.

         2017 yılı Yaş Toplantıları sonucunda ilk defa sivil siyaset tarafından kuvvet komutanları tayin edildi, ilk defa kuvvet komutanları Milli Savunma Bakanlığı bağlıları olarak toplantılara katıldılar. Yine ilk defa, kırsal alanın asayiş ve emniyeti için Fransa’dan örnek alınarak kurulmuş olan Jandarma, kurula dahil edilmeyerek, İç İşleri Bakanlığı’nın bir birimi olarak pozisyon verilmiştir.

         Bu yapılanlar, çokça yüksündüğümüz Batı’da normal olaylardan sayılıyor. Hatta onların bir kısmında belli bir rütbeye kadar olan terfi ve atamaları kurumlar kendi içlerinde yapıyor, belli bir unvandan sonraki terfi ve atamaları da sivil siyaset rutin bir uygulama olarak işletiyor. Bunların herhangi bir tartışması da olmuyor. Yani bu işleri tartışmak ve bu tartışmalardan da bir çıkar sağlamak için ne STK kuruluyor ne de toplum böyle absürd bir STK’ya prim veriyor. Evet, Batı’da STK çok ama onlar daha çok başka amaçlar için kuruluyorlar zannederim.

         Türkiye 21.yüzyılla birlikte, kurumları arasında dengeli, uyumlu ve kavgasız olma yolunda önemli adımlar atıyor. Geçmişte, netice itibariyle bir devlet memuru olan bir şahsın, sivil siyaset mensubu bir İç İşleri Bakanı hakkında “onu yağlı kazığa oturturum” sözlerini toplum unutmadı henüz.

         Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve millet bu egemenlik haklarını seçilmiş temsilcileri eliyle kullanır.

         Elhak doğrudur, süvari çok önemlidir; “At binicisine göre kişner”.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X