Advert
TÜRKİYE VE E7 ÜLKELERİ
Nevzat ÜLGER

TÜRKİYE VE E7 ÜLKELERİ

Bu içerik 2487 kez okundu.

         Dünya yeniden şekillenme dönemine girdi demek bir iddia sayılmamalıdır.

         Batı; ekonomik, siyasi ve demografik bir gerilemeyi yaşıyor ve bu durum alenen fark ediliyor.

         ABD, eski yönlendirici güç olma özelliğini çok büyük ölçüde kaybetti.

         ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada’nın oluşturduğu G7 ülkelerinin yerini 2030-2040 yıllarından itibaren; Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika, Endonezya, Rusya ve Türkiye’nin oluşturduğu E7 olarak adlandırılan ülkeler alacaktır. Bu ülkelerin genç nüfusları, yer altı zenginlikleri, hızlı büyüme refleksleri ile şu anda küresel ekonominin %35’ini, 2050 yılından sonra da %50’sini oluşturacakları (PwC) gibi şirketler tarafından da artık rapor ediliyor.

         Türkiye 2030 yılında İtalya’yı geride bırakarak dünyanın 12. ekonomisi, 2050 yılında ise 11. ekonomisi olacaktır. Rakamsal olarak ifade edecek olursak; GSYİH büyüklüğü bakımından 2030 yılında 1.705 milyar dolarlık, 2050 yılında da 4.087 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacaktır.

         Keza Endonezya’nın 2030 yılında Almanya ve İngiltere ekonomilerini geride bırakacağı rapor edilmektedir.

         Dikkat edilirse, uluslar üstü kurumların ve kuruluşların etkileri oldukça düşük seviyelerdedir. NATO ve BM buna şahittir.

         Bütün bu olayların elbette çok tetikleyicileri vardır ama en görüneni her halde 2008 dünya finansal krizi olmalıdır. Ayrıca AB ve ABD’nin yeni güç oluşturmadaki emperyalist ve sömürgeci davranışları da bu gidişatı tetikleyen önemli gelişmelerdir. 20.yüzyılın tamamında dünyayı yöneten güçlerin hepsi de artık kendi güvenirliliklerini yitirdiler.

          Geçen yüzyıl boyunca Türkiye açısından müttefik olan ülkeler, 21.yüzyılla birlikte Türkiye için birer tehdit olarak görülmeye başladılar. Onlar Türkiye’yi kontrol altında tutmaya devam edemeyeceklerini anlayınca, devletler yerine gayrı meşru bir ilişki biçiminde terör örgütleriyle metres hayatına girdiler. Hatta ilk başlarda gizli yürüttükleri bu gayrı meşru ilişkilerini son yıl itibariyle artık aleniyete döktüler. Hedefleri, bu örgütler eliyle Türkiye’yi zayıf düşürüp, tekrar eski nüfuz alanına sokmak arzusuydu.

         Türkiye kavganın şiddetinden yeni nüfuz alanlarını ve eski güçlerini fark ederek, hızla bir ekonomik ve siyasi yükselişe geçti.

         Elbette hesaplaşma devam edecek ve siyasi ve ekonomik haritalar yeniden belirlenecek. Türkiye de “güçte tarihe dönüş” anlamında dünyadaki yerini alacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X