Advert
AK PARTİ YÖNETİMLERİ YENİLENMELİDİR
Nevzat ÜLGER

AK PARTİ YÖNETİMLERİ YENİLENMELİDİR

Bu içerik 2252 kez okundu.

          Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin yeni bir ivme kazanabilmesi için, partide yenilik yapılmasını isterken, yenilenme konusundaki ilkelerini de bir genelgeyle hem parti örgütlerine hem de kamuoyuna deklere etti.

       Artık yüzde ellinin altındaki en yüksek oyu almanın iktidar olmaya yetmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı, “Şayet bu yenilenmeyi sağlayamazsak, 2019 seçimlerinde işimiz çok zor. Yeni baraj yüzde 50 artı bir oldu” demektedir.

         Erdoğan,”15-20 yıl öncesinin siyaset baronlarının tarzıyla AK Parti’de etkinlik kurmaya kalkan, karşısında bu kardeşini bulur” sözleriyle eski partilerdeki hastalıkları partiye taşımak isteyenlerin karşısına çıkacağını söyledi. Öyle adamlar varki beş parti değiştirerek hala etkin olmayı başarabiliyor.

         Daha önce, Mehmet Âkif’in “Asım’ın Nesli” ni örnek veren Erdoğan bu kez, Hazreti Ömer’i referans alarak, “Yeni Ömer’leri bulmamız lazım” dedi

         Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başarısız olduğu için çekilmesini istediği teşkilatlarda ve yerel yönetimlerde ‘statükoyu koruma’ çabası ve değişime karşı bir direnç gözleniyor. Şimdiye kadar en azından benim bildiğim iki il başkanı dışında koltuğunu bırakmaya yanaşan ne il başkanı ne de parti kurullarındaki üyelerden kimse çıkmadı.

         Belediye başkanlıklarındaki direnç ise daha güçlü. Elbette bunların anlaşılır tarafları var. Seçilmişlerin de, parti genel merkezinin de haklı oldukları taraflar var. Ancak parti genel başkanının mevcut parti yönetimleriyle, partisine mensup belediye başkanlıklarının çoğundan memnun olmadığı anlaşılıyor. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılıyor. İllerde yalnız anketler yapılmakla yetinilmeyip, o ilde görüşlerini almak istedikleri insanları da parti merkezlerine davet ederek onların görüşlerini de alıyorlar. Bu anlamda Elazığ’dan da davet edilenler oldu.

         Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı diyor ki;

        1- Partili milletvekilinin, belediye başkanının, il, ilçe ve belde başkanının yakın akrabalarını parti yönetimine alma.

         2-Muhtarları yönetime alma.

         3- Özel veya tüzel kişilikler aracılığıyla; kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisinde bulunanları yönetime alma.

         Kamu ile ilişiği olanları, kamuda çalışanları alma diyor Sayın Cumhurbaşkanı.

         4-Büyük şehir statüsü dışında kalan illerde yönetim kurulları üye sayısı otuza indirildi. Bu sayının da üçte biri üniversite mensubu olsun.

         5-Yönetimlerin yüzde otuzu 35 yaşının altında olsun ve yine yönetim kurulunun yüzde otuzu da bayan olsun diyor.

         Elbette FETÖ ile, PKK ile, ERGENEKON ile çeşitli şekillerde irtibatı olanlar kesinlikle iyi tespit edilsin ve bunlar ayıklansın isteniyor. Teşkilat başkanları da, yönetimde bulunanlar da, partiye destek verenler de bu kişileri biliyorlar. Çünkü bazı yönetici atamalarında, parti yönetiminde bulunan bu tür insanlar vasıtasıyla yanlış atamaların olduğuna ilişkin ciddi söylentiler dolaşmaktadır.

         Evet, helva tatlı ama artık seçim de zor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X