Advert
HARPUT VE MÜZİK ÜZERİNE
Nevzat ÜLGER

HARPUT VE MÜZİK ÜZERİNE

Bu içerik 2702 kez okundu.

       “Harputlu, müziğini çok ince bir şekilde işlemiş. Yörenin müziğinin Klasik Türk Müziğine benzer şekilde işlenişindeki nedeni, Harput’un küçük bir İstanbul oluşuna bağlıyorum” diyor Uçkun Geray.

         Burada şu inceliğe dikkat etmek gerekir kanaatimce; İstanbul’da yalnız müzik değil, sanatın her kolu merkezi hükümetlerden destek gördüğü halde, Harput ve diğer taşra şehirlerinde ise müzik ve sanat halka aittir ve halkın iltifat ettikleri meşhur olur. Ancak müzik ve bazı sanat dalları taşrada önemli kültür ve sanat adamları ile bazı varlıklı insanlardan da destek görürler. Özellikle müzik ve folklor bu kategoride sayılabilir. Mesela Elazığ folkloru Fikter Memişoğlu olmasaydı acaba bu kadar Türkiye ve hatta Avrupa gündemine oturabilecek miydi? “Büyük Cevizin Dibi” ve “Şeve Kırma” oyunlarını Elazığ folkloruna Memişoğlu kazandırmıştır. İshak Sunguroğlu olmasaydı, Harput bu kadar erken konuşulacak ve bu kadar erken kayıtlı hale gelecek miydi?

         Her neyse, bugün bazı mahalli hanendelerden ve sazendelerden isim bazında da olsa bahsedelim, hem hatırlanırlar, hem de ehline keyif verir zannederim.

         Önceleri gırnatacı Adalet var ama ben görmedim. Mevlüt Canaydın’ın babası Şükrü’yü de görmedim ama gırnatada (Klarnet’te) Mevlüt Canaydın’ı, Coro Yaşar diye tanınan Yaşar Ulaş’ı, Fevzi Baba diye tanınan Fevzi Ergün’ü, Mehmet Şerif Çaça’yı, Yusuf Kamacı’yı, Çulcu Arif olarak tanınan Arif Dere’yi ve Baki Yüksel’i benim çağdaşlarım bilirler. Derlerki; gırnatacıların şahı Mevlüt’tür.

         Her klarnetçinin düğünlere beraber götürdüğü çalgıcılar da var elbette. Başta Hüseyin Sekü, sonra Cümbüşcü Agop (Agop Süle), Cümbüşçü Kör Hafız (Mehmet Aslankaya), Cümbüşçü Halil Kıt, Darbukacı (dömbekci) Corcis (Corcis Basmalar), Darbukacı Kudret Gül, Defçi Zarfanlı Hasan (Hasan Yayla), Defçi Karabıçak (Mehmet İğde), Davulcu Hıdır Sezgin, Davulcu Mısto, Nekerekli Fevzi (Fevzi Baba), Davulcu Şevki (Şevki Acar), davulcu Osman, Davulcu Ramazan ve daha başkaları. Babe Hüsen ve Dişçi Efraim (Efo) cümbüş ustalarıydı.

         Kövenkli Hafız Osman, Enver ve Paşa Demirbağ, Demirci Sıtkı, Şeyhhacılı İzzet Yetiş, Yeniceli Kemal, Hohlu (Ğoğlu) Abbas Bakır, Zarfanılı Hasan Yayla, Mehmet Parlaksu, Zülfü Demirtaş, Hasan Öztürk, Esat Kabaklı, Nihat Kazazoğlu, Melih Boydak, Lokman Tasalı, Peko’nun oğlu Hüseyin Yetkin, Pekinikli Mustafa ve daha niceleri.

         Bu insanlarla ilgilenen ve ortam hazırlayan; Fethi Ülkü, İshak Sunguroğlu, Fikret Memişoğlu, Sekratlı Ali Bey, Melih Boydak, Hüsamettin Kaya, Çetin Giray, Bünyamin Eroğlu, Tuncay Öktem, Kemal Altaş ve daha başkaları.

         Müzik; aşıkın aşkını, fasıkın fıskını artırır. Kulağın gıdası ve merasıdır müzik.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X