Advert
“YALNIZ BEN HAKLIYIM” DÜŞÜNCESİ YANLIŞTIR
Nevzat ÜLGER

“YALNIZ BEN HAKLIYIM” DÜŞÜNCESİ YANLIŞTIR

Bu içerik 2129 kez okundu.

        Her ne kadar Yavuz Sultan Selim “bu dünya iki padişaha az gelir” demişse de, o cümle padişahlar içindir. Bizim kendi zaviyemizden ise bu vatan hepimize yetecek kadar geniş ve düşünce dünyamız da her geçen gün daha geliştiği için bu vatanda yaşayan insanların hepsini de kucaklamalıdır.

         Ne resmi görüşle motamot örtüşmeye, ne de ters düşmeye gayret etmeye gerek yok. Düşünceyi serbest halde hareket ettirirsek zaten insanların da, vatanın da, resmi görüşün de muhalifi olmadığını anlarız. Elbette farklı düşüneceğiz, bu ayrı bir şey. Ancak “bu ümmet sapkınlık üzerinde görüş birliğine varmaz.” Doğruya isabet ettirmeye çalışmalıyız.

         Düşünce alanındaki diyalog siyasi diyalogdan önce gelmelidir. Çünkü siyasetin önünü açacak olan, düşünce alanındaki diyalog olmalıdır.

         Evet, siyasi güçler aynı zamanda bir düşünce eğilimine tekabül ederler, çünkü bizim gibi ülkelerde siyaset ve kültür aynı kaynaktan beslenmektedirler. İslamcılar ve Milliyetçiler de, Liberaller ve Ulusalcılar da; dayandıkları kök itibariyle farklıdırlar ama neticede bu ülkenin insanları tarafından, ülkenin kendi metotlarıyla kalkınacağına inanmaktadırlar. Bunların arasındaki fark için şöyle bir tırnak cümlesi olabilir belki: “Hayatı mezara kadar düşünenler ve hayatı mezardan sonrası ile birlikte düşünenler.”

         Ayrıca şunu da ifade edelim; İslam 15 asırlık bir geçmişe sahipken, Milliyetçilik en fazla 200 yıllık bir geçmişe, liberalizm 650 yıllık bir geçmişe ve ulusalcılık da 100 yıllık bir geçmişe sahiptir.

         İtikat noktasında İslam’ın naslarıyla çelişen biri, ana caddenin dışına çıkabildiği halde, diğer ekollerde her yıl yeni şeylerle karşılaşmak mümkündür. Çünkü bu sapmalar netice itibariyle tamamen sekülerdir.

         Ayrıca bizim gibi ülkelerde kişi aynı anda kendisini hem İslamcı, hem Milliyetçi, hem de liberal görebilmektedir. Bu ekollerin zaman zaman isimlerinde de değişikliklere tanık olmaktayız. Sağcı, Solcu, Marksist, İslami sağ veya sol, Sivil İslam, Geleneksel İslam gibi kavramlara da pekala şahit oluyoruz.

         Bütün bunlar insanlarımızın belli düşüncelerdeki sabitelere yeterince sahip olmadıklarını göstermektedir.

         “Pratik bir sonucu olmayan, toplumun kalkınmasında ve gelişmesinde her hangi bir sonuç vermeyecek meselelerle uğraşmak, onu gündemde tutmaya gayret etmek esas itibariyle fazlalıktır, birer “akli lükstür.” Şu kısa ömrümüzde hem bu dünyamızı hem de ahretimizi mamur edecek işlerle ve düşüncelerle hayatımızı süslemeliyiz, yoksa fayda vermeyen ilimden Allah’a sığınırız.

         NOT: geçmiş bayramınızı tebrik ederim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı