Advert
HAMASET MİLLİLİK DEĞİLDİR
Nevzat ÜLGER

HAMASET MİLLİLİK DEĞİLDİR

Bu içerik 2176 kez okundu.

       Makale yazmak kendine özgü esprisi olan bir uğraşı zannederim. Birçoğumuz bu işi yapmaya çalışıyoruz. Takip edenlerimizin olup olmadığına dikkat etmemiz gerekir. Elbette takipçilerimizin olabilmesi için önemli şeyler söylememiz gerekir.

         Makale ya biraz itiraz, ya da biraz itiraf olmalıdır. İtirazı ve itirafı olmayan yazı makale değil, zannederim haber olur. Bilimsel bir özelliği olursa ona da “bilgilendirme” yazısı denir. Tabi bu tür bilgilendirme yazılarına da dikkat etmek gerekir; acaba bilgilendirme için mi yazılıyor yoksa yönlendirme için mi?

         Mesela teknoloji üzerine, kalkınma üzerine, felsefe üzerine yazı yazarken dahi adam hamaset yapıyorsa; orada biraz durmk gerekir.

         Özellikle bizim ülkemizde çokça yapılan bir sömürüsü şekli var. Kimileri tarihi bir şahsiyetten, kimileri dinden, kimileri hamasetten kimileri statükodan yana görünüp rant devşirmenin peşindedirler. Mesela, siyasiler tamamen sonuca kilitlenmiş olursa, önemli gibi görünen bir din tüccarını, bir başkası dinsizlik üzerine ama statükonun yanındaymış gibi görünen bir enteli ziyarete gidiyorsa, toplumda geriye gidiş veya olumsuz eylemlere davetiye çıkarmış olur. Şimdi bu toplumun gelişememesinden daha tabi bir şey olabilir mi? Bunlar geri kalmışlığı çoktan hak etmişler zaten.

         Yalnız siyaset dünyasında değil, yazı erbabı arasında da hamaset yapmak ayıp sayılmamaya başladı adeta. “Hamaset sistematik bir şekilde yükseliyorsa o ülkede tefekkür uçuruma doğru yuvarlanıyor demektir.”

        Bir güzel adam; “toplum olarak biz öyle bir kıvama geldik ki, ‘hamaset’e artık ‘tefekkür’ diyoruz” diyor.

         Sadece tefekkür desek iyi! Hamasete ‘ilim’ de diyoruz. Üstüne üstlük, ‘hamaset’e ‘hamaset’ diyenlere de bozuluyoruz.

         Böylece önüne sözde bir beka misyonu koyan bu ruh halinin doğması, çoğu kez popülizmi davet eder. Hatta hamaset öyle bir hal alır ki biz onu “millilik” diye adeta bir retorik haline getiririz ve insanların da öyle inanmalarını isteriz. Eğer insanlar sizin yazdıklarınıza/saçmalıklarınıza inanmıyorsa hemen onları da çirkin şekilde yaftalamaya kalkarsınız.

         Hâlbuki eğer birileri benim toplumuma ait meseleleri, sorunları ve çözümlerini konuşuyorsa, konuşulanlar benim düşüncelerime uysa da, uymasa da güzeldir diye düşünmeliyim. Kaldı ki toplumda herkesin aynı şeyleri söylemesini beklemek kadar saçma bir şey olamaz. Hatta konuşulan şeylerin bazı kısımları beni doğrulamasa da, bunu eleştiri olarak kabul edip kendimi düzeltmeye çalışmalıyım.

         Ama öyle değil de, birileri hala hamasetin peşindeyse, adama sormazlar mı; “Be birader 50 yılda alınan mesafeye bakıp da, yaptığın işin hiçbir derda deva olmadığını görmüyor musun?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı