Advert
BU ŞEHRİN LOGOSU HARPUT’TUR
Nevzat ÜLGER

BU ŞEHRİN LOGOSU HARPUT’TUR

Bu içerik 2093 kez okundu.

        Anadolu şehirleri görmeye değer menziller olmaktan hızla uzaklaşıyor. Bunun en önemli nedenleri arasında zihniyet parçalanması olduğu gibi demografik yapının değişmesi ile yerel yönetimlerin hizmet sunumu yaparken “geleneksel” yapı ve kültürü dikkate almamaları sayılabilir.

         Evleri yalnız barınak olarak düşünen algı, onların tarihle ve dinle bağını koparmakta mahsur görmüyor. Bu anlayış zannediyor ki eski müstakil evler, evlerden her hangi bir evdir. Hâlbuki evlerimizin ve şehirlerimizin güzelliği ve nezaheti insanın insanla, insanın eşyayla, insanın toplumla ve Allah’la olan münasebetini şekillendiriyor. Eski ev tiplerinin kaybı beraberinde mahallenin ve şehrin de kaybını getirdi. Artık aynı mahallede oturanlar bir yana, aynı sitede oturanlar dahi birbirlerini tanımıyor ve ortak bir paydadan bahsedemiyorlar dememizde bir abartı var mı acaba?

         Şehirler kente dönüşünce, insanlar da onlara benzemeye başlıyor. Çoğunlukla ideoloji peşinde koşan, küçükleri sevmeyen, büyüklere saygı göstermeyen, nasıl olursa olsun köşe dönmeye çalışan tefekkürsüz, zevksiz, tamamen materyalist bir güruh oluyoruz. Bu cümleleri ideolojik bir fenomen olarak değil, belki içine düştüğümüz bir sıkıntıyı anlatmak adına yazıyorum.

         Hayata bakışı dine ve geleneğe bağlı olan aile çocuklarından hiç terörist olanını duydunuz mu? Şehirli ve dindar insanlar terörist olmazlar. Buradaki mesele şehirde oturmak değil, şehirli olabilmek veya olamamakla ilgili bir olaydır.

         Her şehrin Harput gibi bir mekânı var mıdır bilmiyorum. Bizim Harput’umuz var ama Harput’umuzu bir “Beypazarı” haline dönüştürme imkânımız olmasına rağmen öyle bir hedefe ve arzuya sahip olamıyoruz. İnsanların devamlı yaşadığı yerler daha insan yüzlü olmazlar mı? Öyleyse iskan için yollar bulunmalıdır.

         “Kültürel Nezaket” şehirli insanların işidir. Şehirleşmesini tamamlayamamış insanların kültürel nezaketle pek ilgileri olmaz. Şehirleşemeyen insanlar maalesef pragmatisttirler. Onlar için nasıl olursa olsun dünyevi imkânlarını artırmak esastır. Hatırı sayılır bir de nobranlıkları vardır.

       Şehirler mensup oldukları medeniyetlerin kimlikleridir, sembolleridir, işaret taşlarıdır. Nasıl “Yesrib” şehrinden “Medine”yi çıkaran medeniyet hürmete layıksa, Konstantinopolis’ten İstanbul’u çıkaran anlayış da saygıyı hak etmektedir. Aynen bunun gibi Harput’u geliştirecek anlayış ve hizmet de hürmete layık olacaktır.        

         İster eski olsun isterse yeni, bütün şehirlerin sembolleri muhakkak olmalıdır: Bir müze, bir sanat yapısı, onlarca model insan veya şehri anlatan başka simgeler. Bir şehirde örnek alınacak insanlar varsa o şehir yaşanabilir demektir. Örnek insan veren el konumundadır. Şehirlidir ve medenidir. Onun hedefi Allah’ın rızası ve insanların mutluluğudur.

          Mesela yerel yönetim logosunda bu şehrin sembolü belli belirsiz. Esasta var mı? Var: Harput. Öyleyse yerine konulmalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X