Advert
“ GONCALAR SOLMASIN” VE BİR İDEALİST ÖĞRETMEN
Nevzat ÜLGER

“ GONCALAR SOLMASIN” VE BİR İDEALİST ÖĞRETMEN

Bu içerik 3395 kez okundu.

      Bu gün size iltifat edilmeyi hak eden “Goncalar Solmasın Derneği”nin kurucusu ve başkanı, idealist bir öğretmen olan Hacı Ormanoğlu ve onun yaptıklarından bahsedeceğim. Temmuz ve Ağustos ayının bu sıcak günlerinde ben onun her gün 18.00-20.00 saatlari arasında, düzenlediği bir sitenin bahçesinde yaklaşık elli çocuğa okuma yaptırdığını, onları teşvik için ne çabalar sarf ettiğine şahit oldum.

       Hacı Ormanoğlu 1972 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. İlk, orta, lise tahsilini Adana’da yaptı. En büyük ideali öğretmen olmaktı. 1995 yılında Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü dereceyle bitirdi. Sırasıyla Nevşehir Acıgöl Topaç Köyü İlköğretim Okulu, Batman Sason Meşeli Köyü İlköğretim Okulu, Şanlıurfa Merkez Süleymaniye İlköğretim Okulu’nda görev yaptı.
    Evli ve üç çocuk babası alan Hacı Ormanoglu, eğitimde en kalıcı öğrenmenin uygulamalı eğitimle başarılacağına inanıyor. Televizyonlu eğitim, “Goncalar Solmasın” yaz okulu okuma programı “Kitaplarla Barışalım Mahalle Arkadaşlığını Yeniden Kuralım” gibi projeleri bizzat  uyguluyor.  Ormanoğlu’nun “Ben Onları Çok Sevdim” ve  “Goncalar Solmasın” isimli iki de kitabı yayınlanmış. Hacı Ormanoğlu “İyi insan, gittiği yerde eser bırakabilen insandır.” düşüncesiyle üretmeyi seven biri.

       Ormanoğlu, hiç tanımadığı insanların hayatlarına katkıda bulunan, onlar için fırsatlar meydana getirmek için koşturan; daha iyi yarınlar için mücadeleden vazgeçmeyen biri.  Kendisini öğrencilerinin gelişimine adamış, onlar için projeler geliştiren, öğreten ve üreten 19 yıllık idealist bir öğretmen.
   Ormanoğlu, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için, oturduğu siteye ait boş alanda Milli Eğitim Müdürlüğü’nün demirbaş listesinden düşmüş sıralarından kitap okuma ve boyama sınıfları oluşturmuş. Bu girişimini “TOKİ Evlerinde Goncalar Solmasın Okuma Salonu”na dönüştürmüş. Teşvik için de en iyi okuyucuya madalya vereceğini söylüyor. Yaptıklarını anlatırken heyecanla gözlerinin içi gülüyor.

    Bir anasınıfı oluşturmuş. “Gelecek yıl okumayı öğrenerek A gurubuna katılacaklar. Okumayı öğrenmek için sabırsızlanıyorlar” diyor. Ormanoğlu, işe temelden başladık diye de ekliyor. Ayrıca Okullarda Şiddeti Önlemeye Yönelik Panel, Eğitim Seminerleri ve Uçurtma Şenliği düzenliyor. “Çocuklar oyunla büyür, oyunla mutlu olurlar. Çocuklarımıza oyun oynayabileceği alanlar açmalıyız” diyor Ormanoğlu.
      Goncalar Solmasın Derneği ile pek çok çocuğun eğitimine katkıda bulunan ve üniversitelerde "model öğretmenlik" konulu konferanslar veren Ormanoğlu, öğretmenlerin, üniversite öğrencilerinin, dernek üyelerinin yazılarını da "Ben Onları Çok Sevdim" isimli bir kitapta toplamış.

      Milli Eğitim Müdürlüğü bu çalışmalardan muhakkak haberdar olmalıdır diye düşünüyorum. Eğer haberdar ise, bu kadar güzel işler yapan bir öğretmeni bir ilköğretim okuluna Müdür yapmaları ve fayda alanlarını genişletmeleri gerekmez mi? İltifat etmek için marifete gerekli ise, bu kadar maharet gösteren birine iltifat etmeyip de kime iltifat edecekler doğrusu merak ediyorum. Sayın yetkililer bu arkadaşı bir okulun başına getirip, o okulu da pilot okul gibi düşünüp sonucuna göre bu çalışma bir model haline getirilemez mi acaba? Siyasilerin tekliflerini değerlendirdiğiniz oranda olmasa bile kendi meslektaşlarınızın gizlenmesi mümkün olmayan çalışmalarını da değerlendirin lütfen. Değerlendirin ki mesleki çalışmaların da bir değeri olsun ve bir yükselme kriteri olarak teşvik edici bir fonksiyon olduğunu insanlar görsünler.

      Her geçen gün etkinliğin alanı genişliyor diyor Ormanoğlu. Yazın sıcağında kitap okunmaz diyenler gidip saat 18.00-20.00 arasında bu okuma faaliyetini görsünler. Her gün saat 18.00 olunca TOKİ evlerindeki bu güzelliği görmek ve katkıda bulunmak gerekir.

      Hacı Ormanoğlu, seni kutluyorum. Milli Eğitim Müdürünün, yönetici tayiniyle ilgili olarak dikkatlerini sana da çevirmelerini bekliyorum doğrusu. Sen sağ ol sevgili öğretmenim Hacı Ormanoğlu.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X