Advert
PLANLI BÜYÜMEYE MECBURUZ
Nevzat ÜLGER

PLANLI BÜYÜMEYE MECBURUZ

Bu içerik 2243 kez okundu.

       Türkiye büyümeye mecbur. Herşeye rağmen 2017 yılını % 5 kalkınma hızı ile kapatacağız herhalde. Esas itibariyle % 7,5’luk bir potansiyelimizin olduğunu bilmek gerekir.

         Bu ülke kalkınma hızını artırarak 2018’e taşıyabilir elbette. Bunun için önce ciddi bir planlamanın yapılması gerekir herhalde. Tabi, DPT gibi bir kurumu yok seviyesine getirince, planlama yapmak zorlaştı. Ekonomide de, eğitimde de, ulaşımda da artık her zaman herhangi bir değişiklik yapılabiliyor. Halbuki nereye hangi yatırımlar gerekir, nerelere konut yapmak daha rantabıldır bunlar hep planlama ile olmalıdır. Kaynak israfı plansızlığın bir sonucudur. Bu konu merkezi hükümet için de geçerlidir, yerel yönetimler için de geçerlidir. Dünyada yeni çıkan akımlardan hangisinin bize uygun olduğunu iyi tespit etmek gerekir. Aksi halde acele ile verilen kararlardan kısa süre sonra vazgeçilebilir. Plan; aklın tesadüflere karşı koyması değil midir?

         Üretim artışı var ama yeni yatırım pek yok. Belki mecburi olan tamamlama yatırımları yapılıyor.

         Yatırımlar neden hızlanmadı? Yatırm olmazsa diğer rakamlar aldatıcı olabilir. Bu yatırım azlığını belki birkaç konu ile izah etmek gerekir:

         Politik hava biraz fazla dalgalı geçiyor son zamanlarda. Halbuki yatırım iklimi çok net ve istikrarlı olmalıdır.

         Ya teşvikler iyi anlaşılmadı veya yatırımcıların yeterli parası yok. Teşvikleri veren kurumların da ataleti söz konusu herhalde.

         Faizler yatırımın önündeki en büyük engeldir. Yatırım ortaklığı yoluna gitmedik. Faizle yatırım, faize çalışmak demek değil midir?

         Dış finansman çoğunlukla sıcak para olarak geliyor ancak kalıcı yatırıma dönüşen miktarı çok sınırlı. Yabancı paranın gelmesi her şeyden önce dengeli ve istikrarlı büyümeyle mümkündür.

         Sayın Bakan diyor ki; “katma değerli ürünler %3 oranında.” Oysa katma değerli ürünlerin oranının %20’ye çıkması gerekir. Bunu başarmak için; maharetli insan kaynaklarını çalıştırmak, yatırımları planlam ile ve doğru yönde yapmak, güçlü finans kaynaklarını faaliyete geçirmek, belki KGF ama daha çok katılım yoluna başvurmak gerekmez mi?

         Son yılların en mutlu kesimi bankacılar oldu zannederim. Halbuki 15-29 yaş gurubundaki 18 milyon gencimizin boşta gezen sayısı 5 milyon ve bu nüfus yalnız tüketici. (TÜİK 4,9 milyon diyor.) Yani her 100 gencin 27’si boşta geziyor. İşte kalkınma hızının %7,5’dan yüksek olmasını gerektiren faktörlerden biri de budur.

         Orta sınıfın %20’den %42’ye çıktığı bu ülkede gelecek trendi iyi görünüyor. Ancak plan ve geleceği ipoteklemeyen yatırımlar şart.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X