Advert
ELAZIĞ’DA KİTAP FUARI AÇILDI
Nevzat ÜLGER

ELAZIĞ’DA KİTAP FUARI AÇILDI

Bu içerik 2044 kez okundu.

         29 Eylül 2017 günü de Elazığ Belediyesi tarafından “1. Kitap Fuarı” 115 yayın evinin katılımı ile Ahmet Aytar Meydanı’nda kurulan dev çadırda açıldı. Açılış programı Belediye Mehteran ekibinin konseri ile başladı. Sonra da konuşmalara geçildi.

         Vali Çetin Oktay Kaldırım, şair olduğunu da unutmadan; “İnşallah okuma düzeyimiz de artar. Okuma kültürü artıkça değer kültürü de artmış olur. Sonbahar ayındayız. Sonbahar, yaprakların bir bir yere düştüğü mevsim. Yapraklar döküldükçe o yapraklar gönül tellerimize hüzünle vurur. Bize hem ahir ömrü hatırlatır hem de öbür dünyayı hatırlatır. Ama ilimiz etkinlik açısından bu sonbaharda bir ilkbahar yaşıyor” diyerek bir Vali’nin ağzından edebi bir konuşma yaptı.
         Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise, “Biz de iki yıldır kitap fuarı için hazırlığımızı yapıyoruz. Bu yıl ilimizde ilk kitap fuarını açıyoruz. İnşallah bundan sonra her yıl bu tarihler arasında ilimizde kitap fuarımızı açacağız. Kitap fuarı bu şehre çok yakıştı ve bu şehirle çok örtüştü. Böylece bu şehir, kendi benliğini, sanatını ve kültürünü ortaya koymuş oldu” diyerek sevincini ve gururunu saklamadı.

         Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı ise, “Yüce Yaradan’ın Kur’an-ı Kerim’de ilk emri okudur. Coğrafyamızda yaşanan sıkıntıların, üzücü olayların temelinde cehaletin yattığını görmek zorundayız. Kitapları raflara mahkum etmeden her bir evde ebeveynlerimizin bir okuma saati oluşturmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.
         Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, “Ben aynı zamanda mecliste kültür sanat komisyonu başkan yardımcılığı görevini yapıyorum. Yani işimiz orada da kitaplar. Asıl önemlisi, bizim ilk gençlik yıllarımız, kitapla tanışmamız ve adeta kitapla gecemizi gündüzümüze kattığımız bir dönemimiz oldu” diyerek okur-yazarlığına da vurgu yaptı. Elhak öyledir, ben de şahitlik ederim.

         Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, “kadim şehrin bin 500’ün üzerinde kitap yayını olduğunun üzerine vurgu yaparak, bu şehrin bir kitap fuarını hak ettiğini ve rahatlıkla taşıyabileceğini” anlattı.
         115 yayınevinin stant açtığı 1. Kitap Fuarı, her gün birden fazla konferans, söyleşi ve panelle zenginleştirilerek 8 Ekim tarihine kadar süreceği bildirildi. Fuar süresince 17 söyleşi yapılacak. Ayrıca ulusal bir etkinlik adına da; Vali, Belediye Başkanı, STK ile bir saatlik bir kitap okuma etkinliği yapılacaktır.

          Elazığ için büyük önemi olan bu fuar vesilesiyle Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmazı nezaketen değil, kalben tebrik ederim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X