Advert
SEÇMEN PROFİLİ DEĞİŞTİ
Nevzat ÜLGER

SEÇMEN PROFİLİ DEĞİŞTİ

Bu içerik 86798 kez okundu.

            Türkiye bölgesinde hatırı sayılır bir güce sahip; genç nüfusuyla dikkat çekiyor ve güçlü olmanın önemli bir gereği olarak dünyada sayılı büyük bir ordusu var. Yalnız oniki sınıflı mecburi öğretime devam eden öğrencilerin sayısı 18 milyon.

         Yöneticilerin mutluluk ve refahı da halkına taşıması gerekiyor. Şu anda Türkiyenin %78’lik büyük bir çoğunluğu bireysel borç sarmalı kıskacında. Önce ailevi ve çevresel baskılardan dolayı bir takım maddi şeylere sahip olmak için borçlanmak zorunda hissediyor kendisini. Sonra da bu borçlarını ödemekte oldukça zorlanıyor. Çoğunluklada hoş olmayan neticeler çıkıyor ortaya.

         Yapılacak seçimlerde öne çıkacak tercih nedenlerinin birincisi yerel hizmetler ise ikincisi de uygulanan genel ekonomik kararların kişilere neler kazandırdığı ile ilgili olacaktır. Merkezi hükümetin yaptıkları elbette önemlidir ama yerel yönetimlerin yaptıkları ve toplumun yerel yöneticiler hakkında düşündükleri seçimlerdeki tercihlerinde oldukça önemlidir.

         Merkezi hükümetin de nasıl bir yönetim tarzı uyguladığı önemlidir. Özellikle de özgürlükler alanında.

         Belki yöneticilerin işini kolaylaştırıyor ama seçmenler olağanüstü dönemlerden ziyade, daha özgür ortamları önemsemektedir. Topluma karşı söylenen dile getirilen ifadelerle, yapılan anketlerdeki tespitlerin çeliştiğini çok rahat görebiliyoruz. Spot bir cümle ile ifade edersek; hürriyet, kimlik siyasetinin önünde görünüyor.

         Evet, siyaset bir gelecek pompalama işidir ama beklentilerin yeterince yerine gelmemesi farklı sonuçlar doğurabilir. Söylemlerde dile getirilen şeylerin gerçekleşme oranın kabul görmesi şarttır.

         Birçok siyaside “bürokratik davranış” görmeye başladı toplum. Halbuki “yasak” kardeşim tahkirinden ziyade, siyasetçi çözüm üreten olmalıdır. Her tarafı görünür olan bir konuda seçmen niye siyasetçiye gitsin?

         Topluma ne faydası varsa, bazı siyasi partilerin baskı yapmayı disiplin diye sunmalarının artık kabul görmediğini son iki seçimde çok rahat gördük. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu’na rey vermeleri istenen kimi parti seçmenlerinin bu adaya rey vermedikleri ile 2017 evet-hayır refarandumunda yine kimi parti seçmenlerinin, partilerinin arzusu hilafına rey kullanmaları seçmenlerin artık çantada keklik olmadığını göstermiştir.

       Güç dediğimiz şey akü gibidir, kullanıldıkça ömründen birazı gider. Her gerçekleşmeyen beklenti güçten belli bir miktarı azaltmayla sonuçlanır. Unutmayalım; aylık geliri 1400 lira olan seçmenle aylık geliri 50.000 lira olan seçmen aynı partiye değişik saiklerle oy verebiliyor. Yani homojen bir seçmen kitlesi oluşturmak artık çok zordur. Homojen davranışlara uygun seçmen oranını %35 olarak gösteriyor anketler. Geride henüz %65 duruyor.

         Seçmen yerine gelmeyecek beklentiler peşinde koşturulursa, yarışta gerilere düşme tehlikesi vardır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X