Advert
AK PARTİ’DE TEMİZLİK
Nevzat ÜLGER

AK PARTİ’DE TEMİZLİK

Bu içerik 2089 kez okundu.

          Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı sıfatı ile değil, AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla; “Bu yürüyüşe ayağını uyduramayan kim varsa, başta bakan arkadaşlarım olmak üzere, bunları kenara koymamız lazım” dedi. Ekleme yaparak, bu değişikliği biz yapmazsak sandık yapar dedi.

         Ama Cumhurbaşkanı bu kadarla yetinmedi, “Bakanlarımızın bu konuda kararlılığı çok önemli. Ayak uyduramıyor mu, kenara koyacağız” diye uyarısını pekiştirdi. Üzerinde durulması gereken önemli bir gelişme. Afyon toplantısında da sunumları bakanlar yapıyor ve notlar alınıyor.

         Anlaşılan o ki; AK Parti’deki bu değişim yalnız siyasi kadrolarla kalmayacak, belki parti yöneticilerinde, bürokraside, danışmanlarda ve daha önemlisi basında (köşe yazarlarında) da olacak. Taşradaki ünvanlı memurlar için de değişimin olacağını anlıyoruz. Bir kısım siyasiler bu değişimden pek hoşnut değiller, ama ciddi bir değişimin olacağı artık ipuçlarından anlaşılmaktadır.

         Erdoğan bu sözlerinin arkasından bir de yolsuzluk uyarısı yaparak: “Affedersiniz yolsuzluğa bulaşan mı var, kenara koyacağız” dedi. Yolsuzluk uyarısını ise gözlerin içine iyice göstermek istercesine yaptı. “Bunlar içimizden de olabilir. Candan da olabilir, yandan da olabilir” diye konuştu.

         Bu konuda yirmi iki ilin il başkanı, başka görevlilerden bir kısmı hemen istifa etti. Hatta böyle arzu edilmeyen hareketi olan bazı belediye meclis üyeleri de partiden ihraç edildiler. Henüz hukuki boyut işletilmedi ama işletilmeyeceği anlamına gelmiyor.

         Bu çok alışık olunan bir durum değil. O nedenle üzerinde durmak gerekiyor. 

         Erdoğan’ın, aynı konuşmanın başında il başkanlarına, “Bize hesabi olanlar değil, hasbi olanlar lazım. Hesap adamı olursa Allah korusun çökeriz” diye seslendiğini hatırlamak lazım.

         Dolayısı ile meşru olmayan hesapları olan daha birçok kimse de ya istifa ettirilecek veya ihraç edilecek. Bunların mevcut statülerinin çok fazla önemi yok diyor Cumhurbaşkanı. Bu süreç de yılsonuna kadar tamamlanacak diyor parti yetkilileri.

         Cumhurbaşkanı haklı, seçimlerde birkaç puan önde olmak yetmiyor artık. İlle de 50+1 olacak. Esas olan cumhurbaşkanlığıdır, milletvekilliği değildir diye de okuyanlar var bu cümleyi. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanabilmek için toplumun nazarında veya gerçekte defolu olanların ayıklanması gerekiyor. Partilerin seçmenleri artık homojen değil diyor anketler.

         TBMM, çalışmalarına Ekim’de başladı. Uyum yasalarının ne olacağı merakla bekleniyor. Siyasi kulislerde konuşulanlara göre; iktidar, Meclis içtüzüğünde yeni değişiklikler tasarlıyor. Örneğin, grup kurma sayısı gibi, Siyasi Partiler Kanunu'nun ilgili maddeleri gibi, seçim barajı gibi.

         Defosu olanlar muhakkak temizlenecek diyor Cumhurbaşkanı. Yargı tarafından suçlu bulunmuş insanlar varsa elbette önemli görevlerde tutulmamalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı