Advert
ORGANİZASYON, YEREL SİYASET VE DİNAMİK İHTİYAÇLAR
MEHMET TÜGEN

ORGANİZASYON, YEREL SİYASET VE DİNAMİK İHTİYAÇLAR

Bu içerik 464 kez okundu.

Türkiye’ye günümüz gözüyle değil, 2000’li yılların başına dönen bir flashback ile bakmak, yerel siyasetin şahit olduğu dinamik dönüşümün daha sağlıklı biçimde görülmesine, hayli yardımcı olabilir.

Büyükşehir belediyelerinin, genel siyasetin statik ve statükocu genel yaklaşımlarına rağmen ortaya koyduğu vizyon ve dokunuşlar, on yılların biriktirdiği önemli altyapı problemlerinin ortadan kalkması, ortaya koyulan fikir, eylem ve organizasyonun esnek ve dinamik yapısı,2000’li yılların başından itibaren, genel siyasetin de dinamizm kazanmasına, her durumda vatandaşın kazancına bir yerel yönetim ruhu, Türkiye’nin kazancına bir ivme ile ortaya çıkmaya başlamıştır.

İkinci bir farklı boyutuyla sosyal yardım ve sosyal hizmet biçim, yöntem ve idealleri, gerek merkezi yönetimin ” insanlara en uç noktada dokunma becerisini göstermiş “ taşra teşkilatları, gerekse ufku ve yüreği geniş yerel yönetimlerin liderlik ettiği motivasyon sayesinde kamuoyunda beğeni ve onay görmüş, ulusal ölçekte modelin öncü ve uygulanabilir, verimli bir model olarak realize edilmesine önayak olmuştur.

Modern dünyanın önemle saygı duyduğu yerelden merkeze hareket, teorik bir eylem olmaktan ziyade görünür ve somut bir siyasal dönüşüme neden olmuş, genelde Türk Siyasal Hareketi, özelde Adalet ve Kalkınma Partisi yerel yönetim organizasyonu çerçevesinde billurlaşmış bir iyi uygulama örneği olarak çıkmıştır.

Bugün için Türkiye’de yerel siyaset organizasyon ve kurumları, kurumsal ve amaca dair geniş görüşlülük ve misyonlarını büyüten bölgesel ve ulusal sivil toplum kuruluşlarının güçlenen yapısı, yıllara sari bir bakış açısıyla, gelişmekte olan ülkeler liginden artık gelişmiş ülkelerdeki yerel yönetim organizasyon, kurum ve liderlerine model olabilecek müstakar bir siyasal dönüşüm olarak gurur verici bir değişim ve dönüşüm hareketidir.

Yakın çevremiz içinde yer alan Malatya, Bingöl, Tunceli gibi illerde ve ilimiz Elazığ gibi orta ölçekli kentlerde bile belirtilen bu dönüşümün, kurumsal bazda ve muhatap vatandaş beklentisi yönüyle yükseldiği, kalite ve bilgi içeren vatandaş algısının, klasik statükonun temsilcisi olarak “kolayı” ve “basiti” tercih etmeyi düşünecek yerel siyasi aktörleri zorlayacağı, bugün için açıkça gözlemlenebilir yeni bir durum olduğunu tespit etmek gerekir.

Günümüzde, ulusal politik rüzgârın yerel yönetim seçimlerini önemli ölçüde etkilediği kalabalık yerleşimler haricinde küçük ve orta ölçekli kentlerde yerel siyasette karar süreçlerinde yer almak isteyen kişilerin, artık belirtilen bu kaliteli ve sorgulayıcı beklenti ve talep yoğunluğunu karşılama kalite ve kalibresine sahip, iletişim kanal ve hızını artırmış, krizleri, henüz oluşmadan algılayarak ”model” çözümler üretme becerisine sahip, ekip ruhu ve hasbi profosyönelliğe sahip adaylar olması. Artık lüks değil, zaruri bir olgu olarak karşımızdadır.

Son haftalarda, Türkiye’nin dinamik siyasetinin öncülü Ak Parti’li mahalli idarelerde başlayan dönüşüm hareketini bu yönde bir ihtiyacın karşılanmasına yönelik olarak algılamak gerekir. Dinamizm içeren bir siyasi rüzgâr, siyasi berekete katkı sağlayacak “içerden” bir dönüşüm ve değişimi, yine lider bir yaklaşımla, hariçteki siyasi grup ve hareketlere öncü olabilecek şekilde geliştirmiş ve uygulamaya koymuştur.

Başkomutanımızın dediği gibi ,“Dava, kişilerle kaim değildir, makamından güç alanlara değil, bulunduğu göreve güç verenler, davanın özü ve ruhudur.”

Sevgiyle kalın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu