Advert
MÜSİAD VE KÜRESEL KATILIM FİNANS ZİRVESİ
Nevzat ÜLGER

MÜSİAD VE KÜRESEL KATILIM FİNANS ZİRVESİ

Bu içerik 2516 kez okundu.

         Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından, 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul’da “Küresel Katılım Finans Zirvesi” (GPAS) gerçekleştirilecek.

         Toplantı; Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, (MÜSİAD) ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) organizasyonunda, Hazine Müsteşarlığı, (TCMB), (BDDK), (SPK), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın destekleriyle gerçekleşecek.

         Zirvede; “Mikrofinans”, “Yetersiz Sukuk Arzı”, “Stratejik Sektör Penetrasyonu, “Ürün ve Hizmet Standardizasyon Eksikliği”, “Afrika’da Katılım Finans Sistemi”, “İslami Fonlarda Başarı Hikâyeleri”, “İslami Finans Eğitim İhtiyacı” ve “Değişen Trendler, Yeni Fırsatlar Işığında Ürün ve Hizmet Çeşitliliği” gibi konular mercek altına alınacak. Yani toplantıda, finansal ürünlerin insani yönü tartışılacak.

        Biraz geriye gidelim; nereden çıkmıştı İslami Finans kavramı? “1970’lerde petrol sahibi olan ülkelerde, Arap sermayesinin çok birikmiş olmasından dolayı, bu sermayenin sisteme nasıl katılabileceğini düşünen İngilizler bunu ‘İslami Finans’ ifadesiyle markalaştırmışlardı. Bu para Budistlerin cebinde olsaydı adı ‘Budist Finans’ olacaktı.” İslami finansın merkezi hala Londra maalesef.

         GPAS Yürütme Kurulu Başkanı Kamil Kılıç: "İnsan merkezli, insana değer katan iş modellerini öne çıkaran sistemler önem kazanıyor. Şimdi o öğretileri de kapsayan insan merkezli iş modellerini geliştirmek için yeni anlayış düşünce sistemini değiştirmeye ihtiyaç var. İnsani Finans işte tam olarak bu. Yani açık inovasyonla tüm paydaşların var olduğu, önce insan sonra finans diyen sistemdir." 

       GPAS İstanbul Sözcüsü Atilla Kurama da, dünya finans sisteminin tıkandığını, insani değerlerin, parasal değerlerin gerisinde kaldığını belirtti."Şartsız, koşulsuz para kazanmayı amaçlayan ve bireyin toplumdaki varoluşunu da sadece bu finansal güce endeksleyen mevcut sistem, dünyanın hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerinde, telafisi zor krizler yaratıyor. Mevcut sistemin tüm dayatmalarına karşın, aslında birlikte kazanmak, refahı paylaşmak sanıldığı kadar zor değil. Buradan tüm dünyaya çağrıda bulunacağımız 'insani finans'; paylaşmayı, çalışmayı, üretmeyi, birlikte kazanıp, bölüşmeyi hedefliyor. Riskleri paylaşarak azaltmayı, bu şekilde toplumsal huzursuzluk ve finansal belirsizlikleri ortadan kaldırmayı, dil, din ırk, kültür ayrımı yapmaksızın tüm toplumlarda, insani değerler üzerinde uzlaşmayı, bireyin mutluluğunu amaçlıyor."

         Türkiye’de mevduat faizlerinin %10 seviyesinde seyrettiğini, buna karşılık kredi faizlerinin tüm maliyetlerle birlikte %20’lere ulaşabildiğini belirten Kurama şunları kaydetti: “ İşin kredi tarafına bakalım, kredileri Türkiye’deki en zengin insanlara kullandırırsınız. Bu paranın geri dönüşünü garanti etmek zorundasınız. Bu doğru mu? Bence doğru değil. Kredilerin en iyi fikirleri olan insanlara gitmesi gerekir. Bugünkü sistem bunu sağlayamıyor. İnsan merkezli bir anlayışa geçmemiz lazım" diyor.

         Türkiye’de Katılım Bankalarının yaptığı işlemlerin % 95’i “murabaha / maliyet+kar” esası üzerinde toplanmış durumda. Halbuki arzu edilen “mudaraba/ emek sermaye ortaklığı” olmalıdır. Keza “sukuk” konusu da yeniden anlatılmaya ihtiyaç gösteriyor.

         Eskiden yaptığım bir teklifimi yineliyorum: MÜSİAD yönetimleri (Elazığ Şubesi de dahil) iktisat fakültelerini ziyaret ederek, birkaç yüksek lisans tezi ile bitirme tezlerinin “insani finans/ faizsiz sistem” üzerine yapılmasını temin etmelidirler.  Üniversitelerde konuşulmayan konuların toplumda konuşulması asla ilmi olmaz.

         Toplantının fikir babası ve esas dinamosu MÜSİAD’ı ve onun Genel Başkanı Abdurahman Kaan’ı tebrik ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X