Advert
HARPUT ÜZERİNE
Nevzat ÜLGER

HARPUT ÜZERİNE

Bu içerik 2100 kez okundu.

Harput Elazığlıların yerel kimliğini oluşturan kaynakların başında gelir. Harput kültürünün izdüşümlerini Palu merkezde, Eğin’de, kısmen Arapkir ve Çüngüş’de ve eski Harput hinterlandının tamamında görmek mümkündür. Zaten saydığımız bu yöreler 1071 Malazgirt zaferinden hemen sonra, 1085 yılında Çubuk Bey tarafından hâkimiyet alanı olarak ilan edilmiş. Keza 1110 tarihinden itibaren bu yöreler Urartu Beyi Behram oğlu Belek Gazi tarafından idare olunmuştur.

         Sezai Karakoç “kalesi olmayan şehirlerin tarihi kısa olur” derken, kalesi olan şehirlerin tarihlerinin de uzun olacağını vurgulamaktadır. Kaldı ki kalesi olmayan şehirler “modern”, kalesi olan mekanlar ise “gelenekçi”dir. Bu anlamda Harput, Elazığ’ın muhafazakar yönünü temsil ederken, Elazığ da Harput’un değişen yüzüdür.

         1834 yılında başlayan Harput’tan Mezra’ya iniş yolculuğu ilk zamanlarda biraz da sancılı olmuştur. Mezrada yapılan evlerin malzemelerinin çoğu, Harput’taki evler yıkılarak aşağı getirilmiştir. İşte yoksulluk böyle bir şey ama 1960 sonrasındaki neslin bu olayı tam kavraması biraz sorunludur zannederim. Elazığ Halk Evi (sonra Öğretmen Okulu, daha sonra Öğretmen Evi) binasının taşlarından Harput mezarlarının kokusu gelir.

         Harput’un yeniden ihyası düşüncesi biraz “vefa” duygusu, biraz “hizmet” anlayışının yansımaları olmakla birlikte, biraz amacı belirlenmemiş, biraz da çok başlılığın verdiği plansızlığı yansıtıyor. Bakıyorsunuz bir kurum Harput evi yaptırıyor, bir başka kurum okuma salonu diye yaptırdığı binayı farklı bir kuruma “hizmet binası” olarak veriyor. İki üç kişi tanıtma levhaları yazdırıp dikiyor, bir başka güzelim tesis sadece şekil olarak kalıyor. Elbette bütün yapılanlar iyi niyetlidir ama planlı ve Haput’u yeniden ihya etmek amacına pek hizmet etmiyor. Geçmişe ait bilgiler gerçeğe dayanmazsa, yapılan işler de biraz kadük kalır.

         Bu konuda iki Kültür Müdürlüğü (Belediye Kültür Müdürlüğü ve İl Kültür Müdürlüğü) var ama Harput hala şifa bekliyor. Belediye bu konuda kararlı olursa, çözümü de, çözümün nasıl olacağı da ortaya konabilir. Tabi çözüme gidilirken “adil” davranmak şarttır. Çözümün içerisine yalnız çeşitli konumları STK’lar veya etkisiz kurumlar üzerinden değil, halkın kendisi üzerinden gidilmelidir. Yerleşik nüfusu birkaç bini bulan bir Harput, işin doğrusu hayat fışkırır. İnsanın olmadığı mekânlardan olup gözde olan mekânlar yok mudur? Var ama milyonlarca yatırım ve önemli dikkat ve ilgi gerekir. Hâlbuki Harput için çabalarda öncülük belediyeye, tahakkuku ise halkla birlikte olmalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı