Advert
DÜŞÜNCE/KÜLTÜR/SİYASET 2
ABDULKADİR ÖZTÜRK

DÜŞÜNCE/KÜLTÜR/SİYASET 2

Bu içerik 859 kez okundu.

Medeniyet olmasının nişanesi olan düşünce/kültür/siyaset silsilesinden düşünceden devam edeceğiz. Toplumunu oluşmasından sonra veya oluşmasıyla senkronize olarak gelişen düşünce, kültür ve devamında siyaset oluşur. Düşünce; insanın insanlık adına var olmasıyla birlikte başlar. Yani insan var olur akabinde düşünce başlar. Yani “varım o halde düşünüyorum”.Çünkü var olunduğu halde düşünemeyenlerin bulunduğunu biliyoruz. Düşüncelerimizi evvel emirde bizleri yaratanın kılavuzluğunda (vahiy gözetiminde) başladık. Sonradan insana bulunun fücur ve takva ikilisinden hangisinin baskın olmasıyla insanlık mesafe almıştır. İnsanoğlu ile insanlık skalası insanlık aleyhine değiştiğinde bu değişimin mekânsal veya kavimsel ise önce vahiy peygamberler tarafından tazelenir. Veya aynı vahiy düzleminde peygamber otoritesi gözetiminde uygulanır. Bazenpeygamberlik makamı nezdinde vahiy toplu olarak veya ağırlıklı olarak inkâr edilirse helak sistemi devreye girer. Vahiy/öğreti/ideolojik olan bilgilerden üretilen değerler topluluklara sunulur.

Müslüman topluluklar vahiyden edindikleri bilgileri sünnet süzgecinden geçirerek peygamber hayatındaki uygulanabilirlik/sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık deneyiminden geçirerek oluşan ED-DİN’i (inneEDDİNE indallahil İSLAM) onaylar ve topluma uygulatırlar. seküler-psikoloji insan bedeninin kendi tecrübesinden öğretiler üretirler. Seküler-aklıcılık ideolojiler üretirler,

Düşünceler, insan zihninde zamanla değişir, bu değişimin nedenleri zamanla karşılaşılan zorluklar, yeni durumlar ve/veya kendi düşünce sistemine ait olmayan insanların saldırısına uğrar veya farklı siyasi ve kültürel sistemlerin istilasına uğrar ve uygulamalar değer olarak kabul görür yani tümevarım yapılır. Bu durum toplumların ifsadına sebep olur. Bu kaçınılmaz bir durumdur. Basen bu kaçınılmaz durumları toplum kendi içinde tölere ederek geçiştirir tabii, toplumun güçünisbetinde olur. Bazende toplumlarda belli bir sayı(az) topluluk topluma çeki düzen vermek ister bu genelde başarılı olur. Lakin bazen müceddid dediğimiz insanlar bireysel olarak uğraşırlar ve zorlanırlar onlarda bu durumun farkına vararak önce kendilerini uygun talebeler seçer ve bunu bilgi yoluyla ve kendi ve talebelri uygulayarak örnek olmaya çalışırlar. Bunun tarihimizde örnekleri çoktur. Lakin ben benimde talebesini gördüğüm ( Mehmet kırkıncı hoca) bediüzzamansaidnursi (Rha) örnek göstermek isterim. Bediüzzamansaidnursi 11 yy. yaşamız İbniBace(rha)’nin bir teorik tezini yaşayarak uygulamıştır. Risale-i Nur külliyatı bu tecrübenin uygulanmış halidir. Vesselam.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli"