Advert
ÜSTÜN ZEKÂLILAR VE LİYAKAT
Nevzat ÜLGER

ÜSTÜN ZEKÂLILAR VE LİYAKAT

Bu içerik 2290 kez okundu.

 Liyakat oldukça önemli bir vasıftır. Liyakatin dikkate alınmadığı yer ve zamanlarda geçer akçe belki okul olabilir ama daha çok ya hemşehriliktir, ya aşirettir, ya tarikattır, ya cemaattir, ya ideolojidir veya bunlara benzer şeyler öne çıkar. Biz ekonomik olarak dünyada 16. veya 17. sıradayız. Hâlbuki hedefimiz 2023 yılına kadar ilk 10 arasına girmek. İşte bunu liyakat sahibi kadrolar yapabilir ancak.

         19.yy’dan itibare sanayileşmek ve değişmek için cılız seslerle işe başlayan Türkiye, bu gün “sanayi ülkesi” konumundadır. Köylü nüfusu toplam nüfusa göre %7’dir. Bu sayı daha da düşecektir. Çünkü iletişimin verdiği imkan ve bilgilerle insanlar “iyi vatandaş” ve “iyi insan” olma yolundadır. Sanayimiz artık eğitim düzeği yüksek bir nesil tarafından idare ediliyor. Elbette arzu edilen dönüşüm tam sağlanamadı ama değişimin hissedilmediği alan yok gibi. Tabi şu an itibarı ile mühendislik ve tıp oldukça iyi bir noktaya geliyor. Ama hukuk, iktisat, din, tarih ve edebiyat yeni yeni yükselişe geçti ama aksamalar oldukça fazla.

         Bu saydığımız gelişmelerin başlangıcı 200 yıl gibi görünüyor ama esas dönüşümün tarihi 60 yıllık bir zaman dilimi.

         Peki, neden arzu edilen sıçramayı yapamıyoruz? Belki haddimi aşarak söyleyeceğim; bu ülke çok isabetli olarak özürlü veya geri zekâlı çocuklarını tespit ederek onların eğitimleriyle ilgileniyor ve iyi de yapıyor. Ama üstün zekâlı çocukları tespit edip onlarla gerektiği gibi ilgilenme yoluna henüz başlıyor. Hâlbuki toplumları değiştirenler üstün zekâlılardır. Bileşik kaplardaki toplam suyun topyekün yükselmesi için oldukça iri yükselticilere ihtiyacı var.

         İlber Hoca’nın tesbiti ile; eğitimimizin felsefesi yoktur. Ne demek, eğitimimizin felsefesi yok? Yani ülkedeki insanlar okusunlar, mühendis, doktor, iktisatçı, mimar, sanatkâr olsunlar ama filozof olmasınlar isteniyor herhalde. Hâlbuki aklını kâmil manada kullanamayan insanlarla nereye varabilirsiniz?

         Şunu unutmayalım ki; yukarılara çıktıkça yükselmek zorlaşır. Yani 20.sıradan 15.sıraya yükselmek kolaydır ama 11.sıradan 10.sıraya yükselmek çok kolay değildir. İşte bunun için liyakat şarttır deniyor. Sadakat güzel bir vasıftır ama kalitenin ve sıralamanın değişmesi için liyakat şarttır.

         Türkiye Ortadoğu diye tabir edilen bu coğrafyada belirleyici bir unsurdur. Son olaylarda da bu özellik iyice günyüzüne çıktı. İbni Haldun gib söylersek; coğrafya ülkeler için kaderdir. Yani beklemediğiniz zamanlarda belki hoşunuza gitmeyecek olaylar meydana gelirse, “karışmıyorum, ilgilenmiyorum” diyemezsiniz. Zaten bundan dolayı, dünyanın en önemli ordularından biri de Türkiye’dedir. Aslında bu durum, bölgede bir zorunluluktur. Fakat yetmez. İşte bunun için liyakata dayalı bir yapılanma şarttır diyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X