Advert
ATEŞİN RUHLAR ÜZERİNE
MEHMET TÜGEN

ATEŞİN RUHLAR ÜZERİNE

Bu içerik 1725 kez okundu.

ATEŞİN RUHLAR ÜZERİNE

     Birey, avcı dönemden toplayıcı döneme “muharrik” vaziyetten “mukim” kentsoyluluğa döndükçe “kontrolsüz cesaret ve kahramanlık”, “rasyonel uyum ve faydaya dönüştükçe yalnızlaştı.

     Platon’un metaforik çağrışımıyla “devlet”i bir ata, yönetimi de bir yola benzeten hikayesinde, kendini konumlandırdığı pozisyon “at sineği” pozisyonudur, at sinekleri olmaz ise at, gözlükleri nedeniyle hep aynı, tek yolda yürümeye alışmıştır, oysa yol, derelerin, tepelerin, hile, desise ve tuzakların dolu olduğu bir yol olabilir, tehlikeler içerebilir.

   Platon, aydın ve akil bireylerden müteşekkil fikir adamlarını, filozoflarını, “at sineği metaforu” bağlamında devleti ve cemiyeti, farklı yollara ve yönlere bakmaya sevk eden, risk, tehlikeler yanında fırsatları da görmesini sağlayan önemli aktörler olarak görür, betimler.

    Elbette ki fikrin “kuru” fikir olarak kalmaması, tepkisel “reaktif” fikirler olmasından ziyade alternatifleri, fırsat ve tehditleri, devletin, cemiyetin, organizasyonun ve ferdin zayıf ve güçsü yanlarını ortaya koyacak  “ proaktif ” fikre ulaşması, realize edilebilir eyleme dönüşmesi de en az fikir üretmek kadar önemlidir.

    Tarihin, yetkin bir vefa göstermeyerek, aynı zamanda kendi seçimleri ola “tevazü ve görev-dava insanı olmak” davranışı karşısında pek de suçlanamadığı “Ateşin ruhlar” fikir ve eylem insanı olmanın sağduyunun,3.göz mekanizmasının, metod ve kontrol mühendisliğinin, tevazuun en sembolik örnekleridir, Köroğlu için Ayvaz, Yavuz için Hasan Can, adı sayılmayacak binlerce güzel, yiğit adam; hem Rıza-i İlahi için çalışan liderlerin gözü, kulağı, eli, ayağı, hem saygın, hem yetkin, hem muteber, adı bilinmez, sayılmaz kahramanlar.

     “Yiğidi yüzüne öven, boynunu kırmış gibidir” der Hz. Ali, saddakna, şeksiz şüphesiz doğru bir ölçüdür.

      Bu ölçü, iyiliğin gıyapta zikrini tahdit etmez, özünde iyiliğin ve iyilerin cemiyet hayatında zikri ve mübahase edilmesi, yetişen genç neslin doğruyu daha kolay seçmesi, alternatifler arasında parlak, yetkin ve fazıl olanı ihtiyari açısından elzemdir.

    Bu haftaki yazımız adı Ateşin bir ruh ve karakter taşıyan bir devlet büyüğü, bir cemiyet adamı, sağduyunun ve Anadolu’nun yetiştirdiği önemli bir fert üzerine, Sayın Mustafa ATAŞ üzerine.

  Hemşerimiz Ataş, Çemişgezek’te başladığı hayat yolculuğuna kadim kent Elazığ’da devam etmiş, belki de Demokrat Parti’nin zorlukları göğüslediği yıllarda geçen çocukluğu, zor coğrafyalarda yürüttüğü arayışlar onu tunç, bilge kâmil bir ruh haline getirmiş.

    Milletin vekili olmadan önce 25 yıllık uzun bir siyaset yolculuğu var Mustafa ATAŞ’ın; cevher ateşte belli olur dedirten sükûneti, felsefesi, uyum ve geçimini bu zor yıllardan devşirmiş ustaca.

   Bugün için her gün kendi koyduğu başarı çıtasını daha yükseğe koyan AK Parti kadroları ve teşkilatını kaliteye göre yenileyen, krizleri çözen, kırmadan, incitmeden, değişimin rasyonel ve faydalı yönde olmasını sağlayan en önemli işlerin başında olması, 13 yıl karış karış gezerek dokunduğu, ilmek ilmek işlediği teşkilatın saydığı hatırı, tevazuu ve güler yüzünün vazgeçilemez vefası bahasıdır kanımca.

    Ataş gibi bir ruh taşıyan bu cevher karakter, yakmadan onaran, yıkmadan tazeleyen bir efsane “Ateşin ruhtur vefa ve kadir bilenlere.

      Kendisine, estetik ve bilgelik dolu AK sevdasında yürekten başarı ve sıhhat dolu bir ömür diliyoruz.

     Umarım, sizlerin yücelttiği kutlu sancağı, takipçiniz biz genç kardeşleriniz daha da yükseğe taşır, zor zamanlarımız olduğunda, adınız gibi “Ateşin” ruhunuzun gölgesi, iyiliği ve doğruluğu serinletir.

   Sevgi, selam ve dua ile

   Esen Kalınız

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ELAZIĞ'A MÜJDE!
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli
“Tarım bana göre savunma sanayisinden de önemli"