Advert
BANA ALT GEÇİT DEME..!
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

BANA ALT GEÇİT DEME..!

Bu içerik 1872 kez okundu.

 İlk alt geçitle çayda çıra kavşağında tanıştı Elazığ (2012). Dönemin Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerince karar verilip ihalesi yapıldı ve inşaatına başlandı. Herşey güzel giderken; kimin adına dava açtığını, kamuoyunun tam olarak anlayamadığı Meclis üyesi bir Mühendisin dava açmasıyla alt geçit inşaatı durduruldu. Işıkları söndürülmüştü inşaatın, hatta kamuoyunda tartışmalar olmuş ve Av.ibrahim Gök şu açıklamayı yapmıştı:"Proje şu an Elâzığ’ın sıkıntısıdır ve Elâzığ halkı bundan rahatsızdır. Bir an önce bu sıkıntının giderilmesi gerekirken, Davacı olan kimsenin inadı ve bu inadını devam ettirmesinin sonucunda hala çözülememiştir. Bu arkadaşımız neyi hedefliyor?
 

Mahkeme kararıyla 6 ay'a yakın inşaatı durdurulan alt geçit için sonradan davadan vazgeçildi ve Çayda Çıra efsanesindeki gibi kavşağın ışıkları tekrar yakıldı ve inşaat tamamlandı.
 

İkinci alt geçitimiz İstasyon caddesinde yapıldı. Başkan Yanılmaz, 2 yıl geçmiş ve halen büyük bir proje gerçekleştirememişti. Acilen bi karar alındı, proje çizildi ve ihalesi yapılarak inşaatı başlanıp 6 ayda bitirildi. Yanılmaz, Belediye Başkanı olduktan hemen sonra kiraladığı lüks makam aracı (çok eleştiriler almıştı) mercedesiyle, Reis (R T.Erdogan) gibi, hanımıyla birlikte makam aracını kendisi kullanarak, alt geçitten geçti ve açılışı gerçekleştirmiş oldu. Alt geçit yapılmıştı.Fakat eleştirilerin ardı arkası kesilmiyordu; tek araba zor geçiyor, üst kısmında halen trafik kargaşası devam ediyor, eski çevreyolunun doğusundan gelip şehre dönüşte alt geçide girmek için bi sol manevra ile anca giriliyor v.b. problemler…
 

Bir müddet sonra İstasyon kavşağındaki trafik ışıklarında beklerken alt geçidin içine kadar araç kuyrukları oluştuğunu gördük. Haliyle 3. alt geçit olarak İstasyon kavşağına da bi alt geçit yapılması gerekiyor denildi ve ihale edildi. İnşaata başlandı. (inşaatı devam ediyor)
 

İnşaat başlamıştı fakat, istasyon caddesindeki alt geçiti de trafiğe kapatmak zorunda kalmışlardı. Aylarca beklenen alt gecit kullanıl(a)mıyordu artık. Trafikteki araçlar Hicret mahallesi ve Aksaray mahallesinde yön bulmaya çalışır durur oldu."Ah! eski istasyon caddemiz ah! ele getti, getti!"diyenler bile oldu .)
 

Ve.. elimizi vurmuşken 4. alt geçidi de yapalım denildi. Çünkü hizmette 3 yıl geride kalmış ve yapılan alt geçit kapalı durumda kullanılamıyor, Salı pazarında yapılan elektrikli, otomotik katlı otoparka kimse korkusundan araç bırakmıyordu. Haliyle ortada büyük bir proje yine yoktu. Eski Cuma pazarı denilen fıskiyenin olduğu kavşakta hem alt geçit hem de üst geçit yapılacaktı. Hemen bir proje çizildi ihale edildi. inşaatına başlandı ve bir süre sonra nedense insaat yapım süresi de uzatılırken, trafikteki araç sürücülerinin sabır sınırları da zorlandı. Ya sabırlar çekildi. Halk, projeye bakarak pek bişey anlamamış olmali ki inşaat yükseldikçe eleştirilerini de yapmaya başladı: 'şehir merkezinde binalara bu denli yakın bir üst geçit ilk oluyordu. Belki de dünyada örneği yoktu, şayet inşaatında çalışan işçilerden "üst köprüde çalışırken utanıyoruz etrafa bakmaya abi, evlerin içi görünüyor'' diyenler bile oldu. Yarın inşaat bittiğinde akşam vakitleri trafikteki araçların far ışıklari zaten evlerin içine girecekti,utanmaya gerek yoktu, alışmalıydı vatandaş bu hallere. Çevredeki apartman ve işyeri sakinleri de alışmalıydı bu duruma, alışmak istemeyenler de işyerlerini veya evlerini satılığa çıkarıyordu..
 

Başkanın isteği olmuş ve Elazığ şantiyeye dönüşmüştü adeta. Lakin araç sahiplerinin, şehre girmek için belki yarım saat mahalle mahalle gezip sokak aralarında kaza yapmamak için ustaca araç kulĺanmaları gerekiyordu.
 

'Her rahmetin bi zahmeti olur' sırrınca elbetteki bu tür imalatlar yapılırken bi külfet ve sıkıntı yaşanacaktı. Fakat idarelerimizin, geri dönüşü çok zor olan bu işlerde; özellikle teknik konularda nihai karar öncesinde, üzerinde iki kez düşünmeleri ve geçmişte yapılan hatalardan da ders çıkarmaları gereklidir.
 

Başkan; Sabır, Sabır,Sabır! dedi hep açıklamalarında. Halkımız da sabrediyor. Sonu da hayırlı olur inşallah. 
 

Polemik olsun ya da laf olsun diye bu konuları dile getirmiyoruz.. Bakın bir akşam vakti, trafik yoğun, çayda çıra kavşağındaki alt geçitten Hazardağlı kavşağına doğru araçla seyrederken yanımdaki arkadaşa şöyle dedim: şu hazardağlı kavşağına da bi alt geçit gerekiyor, bu trafiği kaldırmıyor artık.
Arkadaşım bir anda zıpladı: "Bana alt geçit deme yav, bana altgeçit deme !"
Selametle kalın .)

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ