Advert
MÜSİAD NE İŞ YAPAR?
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

MÜSİAD NE İŞ YAPAR?

Bu içerik 1794 kez okundu.

Teknoloji hemen her alanda ve her geçen gün gelişiyor ve kendini yeniliyor, yeniledikçe kıymeti de artıyor. (Yeni iphone X’ler 6.099 TL’den satışa sunulacakmış. Kapitalist düzenin tuzakları işte; ürün farklılaştırmalarıyla trilyonlarca dolar topluyorlar. Burada konumuz kesinlikle cep telefonu ve bireysel entegrasyon değil.)

Teknoloji geliştikçe bizler de millet olarak sanayimizde, ticaretimizde ve eğitimimizde bu teknolojik gelişmelere entegre olmak zorundayız. (Her yeni çıkan iphone'u alarak entegre olmaktan da bahsetmiyoruz.)

Konumuz; Mesleki eğitim sistemimizin teknolojik gelişmelere entegre olması, bunun yanı sıra kaliteli iş gücüne duyulan ihtiyacı görmek ve mesleki ve teknik eğitimi bir arada harmanlayıp nitelikli iş gücü oluşturmak.

Bu konuda İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü; hayata geçirdiği “TEMATİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ” projesi kapsamında; İSTANBUL SANAYİ ODASI VE MÜSİAD ile gerçekleştirdiği görüşmeler neticesinde, tek alanda ihtisaslaşmış MARKA OKULLARA ihtiyaç olduğunu tespit etmişler. Sektör temsilcileriyle ile yapılan görüşmelerin hemen akabinde de projenin çerçevesi belirlenmiş ve tek bir sektöre yönelik TEMATİK MESLEK LİSESİ açabilme imkanı doğmuş.

Türkiye genelinde 7'si İstanbul’da olmak üzere 18 TEMATİK LİSE açılmış. Bu proje ile hem okulların bilgi ve teknolojiye ulaşması hem de sektör temsilcilerinin söz konusu liselerde tecrübe ve deneyim paylaşımında bulunması sağlanmış. Ayrıca sektörlerle yakın ilişki içerisinde bulunan bu liselerden mezun olan öğrencilere istihdam imkanı sağlanacak. Neticede istihdam odaklı bir çalışma olan bu proje, sektörlerin insan kaynağı açısından bir nevi altyapı oluşturmasına da zemin hazırlayacak.

Bu okullardan birini MÜSİAD devralarak, Perakende ve Pazarlama Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak iş dünyasına istihdam kaynağı olarak sunmuş oldu.

Şehrimizde bu işe öncü olacak birilerini beklememize gerek yok çünkü MÜSİAD bu işi İstanbul'da yaptıysa ELAZIĞ MÜSİAD da bu işi yapabilecek kapasitededir. (Başkan HASAN UZUN ile bu konuyu uzun uzadıya konuşacağız inşallah. Ne de olsa eğitimci kendisi.)

Gayret bizden, netice Allah’tan…

Konumuzu sadeleştirirsek, mesela yerelde; oto tamircisi bulmakta zorlanan Yıldız Otomotiv ve Güleç Otomotiv gibi araç tamir ve bakım hizmeti veren güzide firmalarımız, her gün facebook sayfalarında tamirci ustası aramayı bırakacaklar ve yetenekli usta bulamamaktan şikayet etmeyecekler. Çünkü bu okullardan yetişecek nitelikli iş gücü hem kendilerine katma değer sağlayacak hem de ilimizde önemli bir sorununu halletmiş olacaktır. Zira ilimizde her geçen gün araç sayısı artmakla beraber nitelikli oto tamir ustaları kıtlığı da yaşamaktayız. (En sonki arızalanan aracımızı şehrimizde usta bulamadığımız için önce Malatya’ya sonra da Ankara’ya göndererek aracın otomatik şanzımanını tamir ettirmiştik)

BÖLGELERE VE BELİRLENECEK İHTİYAÇLARA GÖRE AÇILACAK BU OKULLARLA İLGİLİ;

BU PROJENİN amaçlarını maddeler halinde yazarak bu konuya ŞİMDİLİK bir virgül (,) koyalım.

*MESLEKİ EĞİTİMİN GÜÇLENDİRİLMESİ

*YENİ BİR YÖNETİM VE İŞLEYİŞ MODELİ GELİŞTİRMEK

*EĞİTSEL, SOSYAL VE EKONOMİK GEREKSİNİMLERİ KARŞILAMAK

*SEKTÖRÜN REKABET KABİLİYETİNİ ARTIRMAK

*TEKNOLOJİK İŞ BİRLİĞİ

*DENEYİM VE TECRÜBE PAYLAŞIMI

*İSTİHDAM ODAKLILIK

*ÜRETİME YÖNELİK ÇALIŞMALAR

*ETKİLİ VE VERİMLİ MESLEKİ EĞİTİM

*SEKTÖRÜN DE DAHİL OLDUĞU ORTAK BİR YÖNETİM VE İŞLEYİŞ MODELİ

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın bu yılın şubat ayında başlattığı ve bütün iş dünyamızı davet ettiği “İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ”ne uzun vadede baktığımızda bu gibi projelerin hemen her illerde değerlendirmeye alınması elzem görünmektedir.

Hele biz bi ELAZİZİMİZE yapalım şu projeyi ALLAH KERİM!

Selametle kalın!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ