Advert
HİÇ DE NOSTALJİ DEĞİL
Nevzat ÜLGER

HİÇ DE NOSTALJİ DEĞİL

Bu içerik 2352 kez okundu.

Bizim son iki yüzyıllık tarihimiz iyi incelenir ve doğru tahliller yapılabilirse, hem Müslümanların, hem Doğu’nun hem de Batı’nın ve sanayileşmenin gelişimine dair yeterli bilgi oluşabilir. Çünkü son ikiyüz yıllık tarih aslında tüm dünya için önemlidir ve döneme ait bütün yorumlara dikkat etmek gerekir.

         Günümüzdeki şehirleşme, ekonomik meseleler, yosuzluklar, Batıcılık, Türkçülük ve İslamcılık gibi bize özgü gelişmeler de, pozitivizm, realizm, hümanizm ve kapitalizm ve komünizm gibi Batı’ya ilişkin gelişmeler de bu süreçle ilgilidir zannederim.

         Abdulhamit döneminde mühendis ve doktor gibi kadrolar için okullar, yabancı dil okulları hatta “Darulfünun” açılırken, felsefe eğitimi ve hukuk fakültelerinin niçin açılmadığına dikkat etmek kadar, son yüzyılda da doktor, mühendis, iktisatçı, sanatkâr yetiştirilmesine önem verildiği halde “düşünce adamı/filozof” yetiştirilmediğine de dikkat etmek gerekir. “Ne efsunkar imişsin ey didarı hürriyet”ki, sana yaklaşmak arzusu kadar, uzak durmak aşkı flört devrini aşamadı.

         Aynı doğrultu için İslam coğrafyasının tamamında eleştiriye tahammülsüzlükten dolayı “eleştiri kültürü” derslerinin konulmadığını tespit etmek ancak içimizi acıtmaya yarıyor. Belki bundan dolayı biz daha çok tenkit etmeyi biliyoruz da eleştiriye henüz alışamadık.

         İktidara gelmeden önce “fikir özgürlüğü” alanındaki retoriklerin ancak belli bir süre uygulandığı, sonra iktidarların ilgi alanlarını başka şeylerin çok insafsızca işgal ettiğini anlamak için de son iki yüzyılı iyi anlamak gerekir diye düşünüyorum.

         Buna rağmen bu ülkede; Enver Paşa, Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, Turgut Özal, Necmeddin Erbakan, Süleyman Demirel, Ahmet Davutoğlu ve Tayyip Erdoğan gibi siyaset adamları, Mehmet Akif, Yahya Kemal, Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Yaşar Kemal, İsmet Özel, Ali Bardakoğlu, Mehmet Aydın ve ismini saymakla bitiremeyeciğimiz, bir çırpıda kabulde ve reddetmede toptancılık yapmadığımız taktirde, hepsini de kabulde zorlanmayacağımız çok insan yetiştirmişiz. Ne yaparsınız ki; belki ideoloji savaşları, belki iktidar mücadeleleri yetişmiş insanları tahtaravalliye oturtabiliyor.

         Tarih yazanlar, tarih yapanları iyi anlamaya çalışmazlarsa, hakikatler yanıltıcı bir mahiyete bürünebilir. Eski harf-yeni harf ikiliğinin bugünkü nesil için bir problem olmaktan çıktığını, iki alfebeyi de birlikte okuyanların sayısının bir hayli arttığını görünce daha iyi anlıyoruz.

         İyi bir tahsil, yalnız paralı gençlerin değil, yetenekli gençlerin de faydalanabilecekleri hale getirilirse ülkemiz kar eder.

         Hazırlıksız ve belkide hasbi olmayan düşüncelerden olumlu hareketler beklenemez. Üniversitelerimizi şehirsiz düşünmek, bedevilerden de “medeniyet” çıkacağını kabul etmek gibidir. Keçiboynuzu’ndan doyurucu şeker elde edilmez.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı