Advert
ALDATMAYACAKSIN... !
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

ALDATMAYACAKSIN... !

Bu içerik 1621 kez okundu.
Çarşı esnafını teftiş ederken bir buğday yığınına elini daldırır; alt kısmının rutubetli olduğunu anlayınca, bunu dürüstlüğe uymayan bir davranış, bir hile, bir aldatmaca olarak değerlendirir ve:
 
’’Bizi aldatan, bizden değildir.” diyerek orada tepkisini ortaya koyar  Peygamberimiz Hz. MUHAMMED (s.a.s)...
 
İnsanlar ve bazı hayvanlar, elde etmeyi umdukları avantajlar için aldatırlar. Ne var ki aldatma yalnızca maliyet-yarar hesaplarına dayandırılmaz. Eğer dayandırılmış olsaydı, insanlar fırsat yakaladıkları her an sahtekârlık yapardı. Aldatma dozu ile suçluluk duygusu arasında doğrusal bir orantı vardır ve bu nedenle adalet ve dürüstlük duygusu da sahtekârlığı engelleyici bir rol oynar.
 
İçinde bulunduğumuz şu asırdaki müslümanların haline baktığımızda problemlerimizin temelinde islami ve de insani davranışlardan uzaklaşmanız yatıyor belki de. Belki de çıkarlarımıza uydurduğumuz yorumlamalar... İşimize geldiği gibi kabullenişlerimiz...
 
Oysa gerek en küçük dairemiz olan aile hayatımızda, gerek sosyal hayatımızda ve gerekse siyasi ve ticari hayatımızda bizler doğruluğu kendi üzerimizde yaşarsak ancak rahata ve huzura kavuşuruz .

 
Hep derler ya İnsanların; başındaki külahı , kıldığı namazı, sizi aldatmasin! Ben aldatma doneleri biraz daha artıralım diyorum 
insanların ; ağlak hocaları, üzerindeki cüppesi(her türden), takım elbisesi veya modern kıyafeti ,yakasındaki rozeti, omuzundaki rütbesi , beyaz önlüğü, unvan'ı.
 
Veya yüzde ( % ) hesaplarken elindeki hesap makinası.
 
Eline bulaşan makina yağı, malasındaki harcı ,elindeki boya fırçası, İngiliz anahtarı , tornavidası veya elindeki tebeşiri.
 
Saymakla bitmiyor aslında aldatıldığımız alanlar. 
 
Meselâ, havada 2 saniye kalarak attığı golü.
 
Sanal dünyada ise ;‘Buraya tıklayın’ mesajı, gönderdiği SMS’i ve e-maili.
 
Sanal'ı olur da 'Organiği’ olmaz mı? Organik diye sattığı domatesi, yumurtası.
 
Bulunduğu makamı, çevresindeki şakşakçılarının, yalakalarının ve korumaları’nın fazlalığı veya bindiği lüks Mercedes’i 
 
Son olarak da Sanatsal ve medyatik aldatıcılarımıza değineyim diyorum:
Çektikleri dizileri filmleri, yayınladıkları makaleleri , yazdıkları kitapları, günlük çıkardıkları gazeteleri ve güçlü köşeleri SİZİ ALDATMASIN !
 
Aldatılan alanlar bitmedi ama benim köşem de yer bitti...
 
Ha bu arada aldanmamayı da öğreneceğiz. Kimseyi de hiç bir yol ve gerekçeyle aldatmayacağız. 'Emr olunduğumuz gibi dosdoğru' olacağız.
 
Rabbim bizleri ve tüm meslek sahiplerini hayırla ıslah eylesin! Yanlışa düşmekten ve yanlışta ısrar etmekten muhafaza etsin ! 
 
Selametle kalın !
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ