Advert
EFENDİM EN İYİ NEYİ BİLİRSİNİZ?
İzzet TUMAY

EFENDİM EN İYİ NEYİ BİLİRSİNİZ?

Bu içerik 510 kez okundu.

“Had” kelimesi durmamız gereken sınırları içerir. Haddini bilmek; kendi değer ve yeteneğini olduğundan üstün görmemek demektir. Âlime sormuşlar; “Efendim en iyi neyi bilirsiniz?” Âlim cevap vermiş; ”Haddimi bilirim!”

Kendini bilmek, tanımak, aradığını kendinde bulmak; haddini de bilmektir. Herhangi bir konuda, kendi bilgisini, konumunu ve sınırlarını bilip, ona göre tavır koyma, görüş belirtme durumudur. Haddini biliş ışığı arayış yolculuğuna çıkan birey için vazgeçilmez temel bir değerdir. Birey, bu yolda ketum ve sadık olmalı, haddini bilmelidir. Haddini bilmek; boyun eğmek, sindirilmek, sınırların zorlanmaması değildir. Sanıldığının aksine olumlu bir anlam taşır. Haddini bilmek, insanın yapabileceği ya da yapamayacağı işlerin bilgisini simgeler. Bu sınır da herhangi birisi ya da toplumun bireye dikte etmesi ile oluşmaz. Birey, kendini idrak ederek, kendi sınırlarını kendi koyar. Kendi sınırlarını kendi koyan birey bu çıtayı nereye koyacağını da bilir. Haddini bilmeyen kendini idrak edememiş birey ise, duygusal olarak devamlı bir çırpınma ve reddetme sürecindedir ve çırpındıkça da daha zor duruma düştüğünü görmezden gelir. Denildiği gibi; özgürlük, başkalarına ihtiyaç duymadan kendi kendini kısıtlayabilmektir.

Değerli okurlar; koltuktan güç bekleyen siyasetçiden bir şey olmaz. Eğer siyasetçi oturduğu koltuğa güç katmıyorsa, koltuktan güç bekliyorsa ondan bir şey olmaz manasında. Yani ülkenin etrafı ateş çemberi, dört bir taraf dış düşman, birde içimizdeki ‘haddini’ bilmezlerle uğraşıyoruz. Haddini bilen insan; her gece yatağa başını koymadan önce nefis muhasebesi yapmalı. İşte siyasinin de siyaset felsefesinin temeli bu olmalı. Zaman ‘hainlik’, zaman ‘haddini’ aşma zamanı değil. Zaman; kenetlenme, her ne pahasına olursa olsun hainlere ve haddini aşanlara fırsat ‘vermeme’ zamanıdır. Bu ülkede vatana ihanet edenlerin, ülkenin değişik bölgelerinde terör estirerek milletin huzurunu kaçırma derdinde olanların avukatlığına soyunan hain ve haddini bilmezler bunun bedelini elbet ödeyecekler. Sırtını ‘soyu’ ve ‘sopu’ belli olmayan yerlere dayayanlar şunu çok iyi bilsinler ki; bu ülkede sırtını HAKK'a ve halka dayayan memleket aşıkları, vatan sevdalıları her şeyin farkında.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ