Advert
ÜÇ YAZAR-ÜÇ KİTAP; LÜTFİ PARLAK, MEHMET SOYSALDI, CEMALETTİN EMİROĞLU
Nevzat ÜLGER

ÜÇ YAZAR-ÜÇ KİTAP; LÜTFİ PARLAK, MEHMET SOYSALDI, CEMALETTİN EMİROĞLU

Bu içerik 2343 kez okundu.

ÜÇ YAZAR-ÜÇ KİTAP; LÜTFİ PARLAK, MEHMET SOYSALDI, CEMALETTİN EMİROĞLU

Elazığlı üç yazarın kitabı aynı ay içinde yayımlandı. Kitaplardan biri roman, biri inceleme, biri de tercüme. İlimiz adına verimli bir yıl yaşıyoruz elhamdulillah.

         1-Romanımız, Elazığlı yazarlarımızdan Lütfi Parlak’a ait. Yazarımızın biri araştırma-inceleme dalında, diğerleri roman olmak üzere yedinci kitabı. İsmi biraz uzun ama bu isimlendirme yayınevine ait: “NASIRALI Meryem Oğlu İsa - İmran Ailesi.” Kitap 375 sayfa olup, otuz iki başlık altında işlenmiş. Tabi, neticede bir peygamberin hayatı anlatılıyor ve azami dikkat ister. Burada temel bir soru cevap bekliyor; peygamberlerin hayatı romanlaştırılabilir mi? Çünkü roman ne kadar aslına bağlı kalınırsa kalınsın, netice de bir kurgudur. Yazar da bunun farkında olduğu için olsa gerek, kitabın arkasına on dört eserden oluşan bir kaynakça eklemiş.

Lütfi Parlak’ın diğer romanlarını da okumuş biri olarak; bu romandaki anlatımının daha rahat ve kelime hazinesinin daha geniş olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yazarı tebrik eder, yeni eserleri muntazır olduğumuzu söylemek isterim.

2-İnceleme kitabımız, Fırat Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Soysaldı’ya ait: “Kur’an-ı Kerime Göre Hazreti Muhammed sas.” Kitap 118 sayfa ve 18 başlık altında hazırlanmış.

Mehmet Soysaldı bu kitapta, toplumumuzda tartışma konusu olan “Allah, Peygambere’e dinde helal ve haramı belirleme yetkisi verdi” mi mevzuunda ayete dayanarak, peygamber tarafından konulan helallerden ve haramlardan örnekler veriyor.

Keza Peygamber’in mucizeleri ile ilgili olarak; Kur’an’ın mucizeliği, şakkı kamer, savaşlarda meleklerin yardım etmesi, Peygamber’in kendisinin korunması ve bazı gaybi bilgilerin verilmesi konularında ayetlerden deliller sunuyor. Yazarını tebrik ederim.

Kitabı Elazığ Belediyesi yayımlayarak kutlu doğum haftası münasebetiyle yayınlarsa, topluma faydalı olur.

3-Tercüme kitabımız ise, Elazığ’a değer katan, ilmiyle amil, eski merkez vaizlerimizden Cemalettin Emiroğlu hocamızın çevirisi.

Kiabın ismi; Tövbe Kapısı Açıktır.

Kitabın yazarı; İbn-i Dibe Eşşeybani.

Kitabı sonradan tertip eden; Abdulkadir Ahmet Ata. (Mısır, 1974)

Tercüme, Cemalettin Emiroğlu. (Elazığ, 2017)

Kitap 56 sayfa ve 17 konu başlığından oluşuyor. Kitap başından sonuna kadar ayet ve hadislere dayalı olarak tövbe üzerine bina edilmiş.

Mütercimin önsözünden; “Kıyamet saatine kadar “tövbe kapısı açıktır.” İnsan yanlıştan dönebilir. Tövbe ve istiğfar eder. Saadete ulaşır. Allah ve resulü insanlardan, mü’min ve Müslümanlardan bunu istiyor, emrediyor. Emre itaat farzdır. Ecri ve mükâfatı; Allah’ın rahmet ve rızasıdır. Bunlardan büyük ecir yoktur.”

“Ey iman edenler, uslandırıcı bir tövbe ile Allah’a tövbe ediniz.” (Tahrim/6)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X