Advert
CAN BOĞAZDAN ÇIKAR -2-
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

CAN BOĞAZDAN ÇIKAR -2-

Bu içerik 1741 kez okundu.

Bir araştırma şirketinin yaptığı ankette "İnsan niçin hasta olur?" sorusuna; insanların yüzde 73’ü, "Allah sevdiğine hastalık verir!" şıkkını işaretlemiştir.(Anketi, cami çıkışında yapmış olabilirler)

Birçok insan, hastalığı kaderimizin ya da genetik yapımızın kalıtsal bir sonucu olarak kabul eder. Bu nedenle beslenme şeklimizin bizi hasta edebileceğini aklımıza getirmeyiz! Motorların farklı yakıtla çalıştığı gibi...

Hastalıklarımızın büyük bir kısmının yediklerimiz ve içtiklerimizden kaynaklandığı bilimsel anlamda da ispat edilmiştir. Kişilerin mizaçlarına uygun beslenmemesi, hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda, farklı motorlarda farklı yakıtlar kullanıldığı gibi; insanların da birbirinden farklı mizaç ve yapılara sahip olduğu, alınan gıdayı hazmettirecek enzimin her bünyede aynı güçte ifraz edilmediği belirlenmiştir.

İlk yazımızda kısaca; sindirim sistemimizin nasıl çalıştığından ve karışık beslenmemek lazım geldiğinden bahsetmiştik. (Can boğazdan çıkar-1)

Şimdi de ‘kan grubuna göre beslenme’ hususuna değinelim istiyorum. Konu yeme-içme olunca, yaz yaz bitmez.)

Kan grubumuza göre beslenmeliyiz, çünkü bugün tüm dünyada, bu yeni bilgiler ışığında yeni bir beslenme tarzı önerilmekte; kişilerin, kan gruplarına (mizaçlarına) uygun beslenmeleri halinde şişmanlık ve hastalık probleminden kurtulacakları savunulmaktadır.

Geleneksel tıp daha da ileri giderek her insanın kendine özgü sindirim sistemi ve enzimleri olduğu bilgisinden hareketle, kişiye özel beslenme programları önermektedir. Bu yüzdendir ki; bilinçli beslenip sağlıklı yaşamanın ve kendi bünyemize göre bilinçli beslenmenin yol ve yöntemlerini öğrenmeliyiz.

‘’Helal gıda’’ konusunda araştırmaları olan birinden şu acı gerçeği duymuştum. Hiç unutamam, şöyle demişti: ‘’Türkiye'de Vita ve Evet yağlarının, yani margarinin ilk çıktığı yıllardan bu yana bu yağlara ve katkı maddelerine dikkat etmeden yiyen bir insanımız ‘küçük bir domuz’ yemiş gibidir.”

Bu kadar yani...

Gelelim kan grubuna göre beslenme konusuna: ‘’Dünyada birbiriyle aynı olan iki insanın olmadığını inanmışımdır ki insanın parmak izleri, dudak izleri, ses izleri eşleşmez, birbirinin aynı olan iki ot ya da iki kar tanesi yoktur. Her insanın diğerinden farklı olduğuna inandığım için aynı yiyecekleri tüketmelerinin mantıklı olmadığını düşündüm. Her insanın farklı bir bedende farklı yetenekler zayıflıklar ve besin ihtiyaçlarıyla var olduğunu gördüm, sağlıklı kalmanın ya da hastalıklardan kurtulmanın tek yolu bu hastaya ihtiyacı olanı vermektir.’’ Dr.Peter J. D’Adamo.

Kan grubumuz; sağlık, hastalık, uzun yaşam, fiziksel enerji ve duygusal gücün gizemlerini aralayan bir anahtardır.

Kan grubumuz; hastalıklara duyarlı olduğumuzu, hangi yiyecekleri tüketmeliyiz’i, nasıl egzersiz yapmamız gerektiğini belirler. Ayrıca enerji seviyelerini, kalori yapma yeterliliğimizi, strese karşı verdiğimiz duygusal tepkiyi ve hatta belki kişiliğimizi belirleyen bir faktördür.

Evet…

‘’0’’grubu : ’’Et obur grup.)’’

Et yer, sindirim sistemi dayanıklıdır (motorinle çalışan motor gibi)

Eti kolayca sindirirler. Çünkü mide asidi seviyeleri yüksektir.

Strese karşı fiziksel aktivite ile savaşır.

Zinde ve enerjik olabilmesi için etkin bir metabolizmaya ihtiyaç duyar.

Et ile birlikte yeşillik (marul, maydanoz, roka) ve salatayı ihmal etmemelidir.

Salam, sosis ve sucuk gibi karışık etler herkese zararlı olduğu gibi, et obur olan ‘0’ grubundakilere de zararlıdır.

0 grubunda olanlar süt ürünlerinden şiddetle kaçınmalıdır. Çünkü metabolizmaları buna göre tasarlanmamıştır.

Bu besin grubunda (süt ürünleri), onlara faydalı olan bir yiyecek bulunmaz.

Uzak durulması gereken yiyeceklerden bazıları şöyledir: ‘Krem peynir, ayran, süt, dondurma, çökelek, yoğurt.’

Ekmeği mümkün olduğunca az tüketmeli ve beyaz ekmekten kesinlikle uzak durmalıdır.

‘’B’’kan grubu olanların da sindirim sistemleri güçlü enzimlere sahiptir. (Mazot-motorinli motor)

Koyun, kuzu, keçi ve tavşan eti. Bu etler, ‘B’ kan grupları için sadece yiyecek değil, aynı zamanda ilaçtır.

Yani sindirim düzenekleri bu besinlerle kendisini yeniler ve tamir eder.

Bu grubun zararlı etlerine bakarsak; tavuk, kaz ve ördek etleri.

Süt ürünlerinden ise; beyaz peynir, yağsız süt, çökelek, yoğurt ve tereyağı.

B grubu’ için bir öneriyi de yazmadan geçmeyelim: Sabah, güneş doğmadan önce kalkmaları çok mühimdir.

Güneş doğarken uyumak hiçbir grubu, ‘B’ grubundan olanlar kadar rahatsız etmez.

’A’ kan grubundan olanlar, narin ve naif bir sindirim sistemine sahiptirler. (Kurşunsuz benzin motoru)

Beyaz et ve balık eti onlar için ‘Şifa’ kategorisine girer. Tavuk ve hindi hariç her tür kırmızı et ve karışık et zararlıdır (salam, sucuk ve sosis gibi). Balıklardan da hamsi, çinekop, çupra ve levrek zararlı balıklardandır. Hemen her gün yoğurt yiyebilir, mercimek çorbasını da ihmal etmemelidir.

Yaygın olan bir geleneğimiz var: ‘’Nohut, kuru fasulye ve yeşil fasulye ile birlikte cacık iyidir’’. Aslında bu üçlü ile birlikte yoğurt ve ayran tüketmemeliyiz.

Bir de; ıspanağı yoğurtla yiyip, içindeki ‘demirin kandan emilimini’ durdurmayalım lütfen!

‘AB’ kan grubu (süper benzinle çalışan motor). Sindirim sistemleri çok hassastır lakin kırmızı et kullanımında A’lardan biraz daha iyidirler.

Koyun, kuzu, keçi ve oğlak eti rahatlıkla yiyebilecekleri etler arasındadır. Zararlı etlerine baktığımızda; Sığır, geyik, kaz, keklik, manda eti ve tavuk eti. Süt ürünlerine baktığımızda faydalı olanlar; Beyaz peynir, keçi peyniri, süzme yoğurt.

Zararlı süt ürünleri ise krem peynir, sade yağ, kaymak ve tereyağı.

Hakiki sıkma zeytinyağı her kan grubu için şifadır. Ayrıca vücudumuzun en rahat erittiği yağlar, iç yağı, hakiki tereyağı ve rafine işlemi görmemiş zeytinyağlarıdır.

Kan gruplarına göre beslenirken faydalı-zararlı olanlar içerisinde sebze meyve ve kuruyemişler de haliyle gözardı edilmemelidir. (Artık birazcık araştırırsınız diyorum.)

İnsan ilk dünyaya geldiğinde fabrika ayarları düzgün olarak yüklenmiş iyi çalışan bir makine gibidir. Bu makinenin, formatındaki kayıtlı programını bozmamak için, dengeli, sağlıklı, temiz ve helal beslenmeye dikkat etmeliyiz.

Neticede Rezzak olan Allah’ımız, ‘Helal ve temiz gıdalardan yiyin ve salih ameller işleyin’’(MU'MİNUN suresi 51) diyerek güzel ahlaklı, iyi ve başarılı olmayı isteyen kullarına temiz gıdalarla beslenmeyi önerir.

Nasıl ki aracımıza temiz ve katkısız yakıt almak için özen gösteriyorsak, midemiz için de aynı özeni göstermemiz gerekir.

Ha! bir de klasik tavsiye: Düzenli spor yapmayı ihmal etmiyoruz.

SAĞLICAKLA KALIN!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ