Advert
ÇALINAN MERHAMETİN ARDINDAKİ BEDEN
OĞUZ DOĞAN

ÇALINAN MERHAMETİN ARDINDAKİ BEDEN

Bu içerik 670 kez okundu.

İnce bir çizgi üzerinde yaşayan insanoğlu akıl ve merhametle ayrılır öteki canlılardan. Bizi biz yapan değerlerimizin başında gelen merhametimizi hangi çıkmaz sokaklarda kaybettik? Ne zaman çaldırdık atalarımızdan kalan büyük gönül hazinemizi?

Unuttuk mu ayetlerde bize emredileni veya Hz. Peygamber’in sünnetini?

Her gün yeni bir infial meydana geliyor ülkemizde bunları izlerken insanoğluna verilen merhametin çalındığı geliyor aklımıza. Haber bültenlerinin değişmez gündemi kadına ve hayvana şiddet...

Geçen günlerde Erzincan’da askeri bir kışlada güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri izledikçe insan olmanın verdiği erdemin ne kadar ayaklar altına alınabileceğine şahit oldum. Bu görüntüleri izleyen insanımızın psikolojik olarak kırılma yaşadığını çevremden edindiğim gözlemlerden net bir şekilde çıkardım. Toplum olarak peygamber ocağı dediğimiz bir mekanda gerçekleşen bu olay, durumun vahametini daha fazla artırmaktadır. Çünkü hayvan olan sevgisiyle dünyaya merhamet yayan Hz. Peygamber’in ocağına hıyanet edilmiştir. Bu durum bilinen şu örnekle açıklamak yerinde olacaktır:

Hz. Peygamber ashabıyla bir yerden gelirken ölü bir köpeğin yanında geçmek zorunda kaldıklarında, kokudan iğrenen ashabının tavrından rahatsız olunca, köpeğin yanına kadar giderek ne kadar da güzel dişleri var demiştir.

Böylesi bir durumda dahi güzellik arayan bir peygamberin ümmeti olmanın yanında onun ocağı olarak bilinen mekanda böyle bir mezalime girişmek dehşet verici gerçekten. Bu durumun bilimsel veya farklı yollardan açıklanamaz olduğu değiştirilmeyecek bir durumdur. Dünya mazlumlarının umudu olan Türk ordusunun en büyük özellikleri şüphesiz ki merhamet ve vefadır. Türk’ün bu acımasız coğrafyayı asırlardır elinde tutmasının nedeni de merhamettir. Bunlardan ötürü söz konusu çirkinliği yapan kişinin bulunup cezalandırılması ve şerefli Türk ordusundan ilişiği kesilmelidir.

Bu gibi durumlar sonrasında sırça köşklerde oturup viskisini yudumlayan ve kalemini satan vatan hainlerinin ekmeğine yağ sürülmemelidir. Böylesi bir olayla bütün bir ordunun zan altına alınmasına izin verilmemelidir. Çünkü bizler merhamet timsali olan ordumuzun peygamber ocağı olduğuna her daim şahitlik ederiz ve biliriz. Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi sadece bireysel olarak merhametimizi kaybetmiş ve unutmuş bir durumdayız. Kaybettiğimizi köklerimizde aramanın ve bize bırakılan büyük gönül hazinesinin değeri anlamanın zamanı geçiyor bile... Daha fazla geç kalmamak dileğiyle...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık