Advert
İZ BIRAKAN BAŞBAKANLAR
Nevzat ÜLGER

İZ BIRAKAN BAŞBAKANLAR

Bu içerik 1895 kez okundu.

     Çok partili hayata geçtiğimiz yıldan günümüze kadar iz bırakan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarının öne çıkan bazı özelliklerinden bahsedelim bu gün. İz bırakmak için sıra dışı olumlu işlere imza atmak gerektiği unutulmamalıdır.

     1-İsmet İnönü: Adı “Devletçiliğe” çıkmış ama aslında bu kavram onu tarif etmez. O, tipik bit bürokrattır. Önce Osmanlı’da sonra Cumhuriyet’de çalışmış. Karşısındakine asla güvenmeyen, daima şüpheci daima endişeli. Özel sektöre güvenmediği için özel sektörü, kamu görevlilerine güvenmediği için de devleti geliştiremedi. Temel özelliği statükoyu korumaya çalışması ve statükoculuk için çalışmasıdır. Tabi sıkıntılı dönemlerden geçerek geldiği düşünülecek olursa belki mazur görülebilir ama daima şüphecilik içinde yaşayan insanların da çok büyük imkanları dahi kaçıracağı unutulmamalıdır. Atılımı ve cesareti noksandır. Onun Recep Peker’e hazırlattığı rapor, ne o gün ne de daha sonra “faşizim” damgasını üzerinden atamamıştır. Her şeye rağmen “İkinci Adam” unvanını Celal Bayar’a kaptırmamıştır. İnönü’nün en görünür yanı üretmeyen ve dinamik olmayan bir Türkiyeyi temsil etmesidir.

       2-Adnan Menderes: Çok partili hayata geçilen ilk on yılda kalkınmaya ilk harcı koyan ve fakir tabakayı orta sınıfa doğru yönlendirerek onlara “vatandaş” olduklarını hatırlatan Başbakan olarak tanınır. Onun döneminde bürokrasi, hep CHP ve eşraf taraftarıydı. Buna rağmen kalıcı izler bırakabildi. TMO marifetiyle köylü para kazanmaya onun döneminde başlıyor. Traktörün kırsal bölgelerde görünür hale gelmesi ile bazı yerlerde köy ağalığı yerini çiftliklere bıraktı. Elektrik Santralleri, Çimento Fabrikaları, Et ve Balık Kurumları, tarımda modernleşme onun döneminde oluyor. Güya “millet egemenliğini kullanan kurumlar” eliyle darbe ile alaşağı edilmiş ve idam edilmiştir. Hâlbuki girişimci bir sınıf onun döneminde ortaya çıkmaya başlamıştı. Mühendis kökenliler onun döneminde iş başına geçmeye başladılar. Ancak korumacılık da onun döneminde kolaylaştı fakat sıkıntısını en az 35 yıl halk çekti. Köyden kente göç bu dönemde başlamış ve Türkiye ilk olarak bu dönemde “gecekondu” ile tanışmıştır. Göçlerden sonra öğrenci sayıları da bu dönemde artmıştır. Türkiye, eğitimi onun döneminde keşfetti.

       3-Süleyman Demirel: Çok partili dönemin köyden gelen ilk Başbakanı. 1965 sonrasında “Barajlar Kralı” olarak ün yaptı. Ülkenin elektrifikasyonu ve sulama meselesinin çözümünde barajları atlama taşı olarak kullanan Başbakan Demirel’dir. Güçlü bir hafızası vardır. Köşk dönemi bütün kazanımlarını unutturdu. Köşkü adeta halkı adamdan saymayan insanlarla doldurdu. 28 Şubatın mimarı olarak basın ve yayın organlarında yer aldı. Tenkite karşı dayanıklıydı. Mason olduğunu söyleyenlerin sayısı çoğunluktadır. Boğaz Köprüsü ilk defa onunla realize edildi. Türkiye’ye ait istatistikî rakamları ezbere bilirdi. İki defa darbeye muhatap olmuştur. Türkiye siyasetinde 40 yıllık (1964-2002) süre onsuz anlatılamaz. Her türlü solcudan oluşan 68 kuşağı denilen Marksist çıkış onun dönemine rastlar.

     4-Turgut Özal: İflas etmiş bir dönemin ardından başbakan oldu. Vesayet dönemine ilk neşteri vuran o oldu. Maliyeciliğin kaynak meydana getirmekten önce kaynakların iyi kullanılması olduğunu ülkeye o getirdi. 70 sente muhtaç olan ülke onun döneminde dövize boğuldu. Türk parasını konvertibiliteye kavuşturan adamdır. Pastayı aniden büyütmüş olması beraberinde yolsuzlukları da getirdi. 1983 yılından sonra belediyelere kaynak aktarmasından sonra yolsuzluklar ayyuka çıktı. Çek kullanımı onun döneminde yaygınlık kazandı ve bu yolla para piyasasında bir çoğaltan olarak işlev gördü. “Para, siyaset ve bilim” onunla Anadolu’ya açıldı. Kaynakları en iyi kullanan isimlerden biridir. Halk onu sevdi.

   5-Necmeddin Erbakan:  Fıtraten matematik zekası olan Başbakandır. Tam anlamı ile Müslüman başbakan. Türkiye’ye “milli görüş” kavram ve geleneğini hatırlatarak, “Türkiye’nin meselelerini İslam çözer” anlayışını ülkeye getiren insandır. Onun hayali “büyük ve onurlu Türkiye, mutlu halk”dır. Türk siyasi hareketinde “milli ve manevi” söylemler onunla rahat kullanılır oldu. Kendilerine İslamcı diyen gençliğin anarşik olaylara girmesini önleyen Erbakan’dır. Devletin para bulmak için kredi kullanmada mükerrerliğe düşmesini önleyerek büyük tasarruf sağlayan ancak rantiye kesimini de  kendisine hasım haline getiren “havuz Sistemi”ni uygulamaya koyan başbakandır. Denk bütçe kavramını da tekrar gündeme taşıyan Erbakandır. D-8 oluşumu ile İslam birliği fikrinin realize edilmesini Erbakan sağlamıştır. Kıbrıs Çıkartması onun gayretli çalışmasını unutamaz.  

     6-Abdullah Gül: Hem Başbakanlık dönemi hem de Cumhurbaşkanlığı dönemi örnek bir dönem oldu. Çatışmacı yönünü gizlemeyi becerebilen bir siyasetçi. Yenilikçi olmak bakımından önemli bir figür. Vefalı bir devlet ve siyaset adamı. Açılımlar için yüksek birikime sahip. Armoni kurmakta maharetli bir devlet adamı. Onun Cumhurbaşkanlığı dönemi örnek dönemlerdendir.

      7-Recep Tayyip Erdoğan: Türkçeyi en iyi bilen ve kullanan başbakanlardan. Hitabeti oldukça iyi. Şiir okumayı seviyor. Her sınıf insanla irtibat kurmakta mahir bir siyasetçi. Çatışma kültürünü seviyor. Çatışmayı olumlu manada kullanabiliyor. Çözüm sürecini işleterek ülkenin en önemli problemini çözüyor. Ülke yollarını dantel gibi işledi. Yalnız karada değil, havada da, suyun altında da bu işi başardı. Hiçbir zaman kasaba siyasetçisi olmadı. Ülke onun döneminde sağlık sektöründe sınıf atladı ve bütün vatandaşlarına eşit davranabildi. Uluslar arası itibarımız onun döneminde artı hatta yabancılar bu durumu biraz da kıskançlıkla izliyorlar. Tüm İslam dünyasına seslenebildi. Türki cumhuriyetler asli değerlerine onun döneminde dönüş başlattılar. 2007 yılında TBMM tarafından alınan Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi kararıyla ülke sistem değişikliğine evet demiş oldu. 10 Haziran 2014 günü de Cumhurbaşkanı halk tarafından seçildi. O şimdi Cumhurbaşkanı.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X