Advert
BÜROKRATLARIMIZ
RAMAZAN YILDIRIM

BÜROKRATLARIMIZ

Bu içerik 815 kez okundu.

Haftalar sonrasında strateji değiştirip eleştirme yerine bir güzel bürokratımızı alkışlama imkanı bulmuş olmanın keyfiyle herkese selam.

Her şehrin seçilmiş yöneticileri olduğu gibi atanmış bürokratları da vardır. Göründüğü kadarıyla bir kurum müdürü olmak çok zor. Hem yeterli donanıma hem de siyaset dünyasında desteğe ihtiyacınız var. Hal böyle olmasına rağmen ülkemizde yöneticisi olmayan hiçbir kurum yok ama bazı kurumlarda geçici bir süre vekaleten müdürlüğü götüren vekiller var.

Bir bürokrat tek başına çok bir şey ifade etmez de edemez de. Ama bir bürokrat başında olduğu kurumu düzenli ve aktif bir biçimde halka hizmet düsturuyla yönetirse bir şehre çok şey katar, çok fazla şey katar.

Haydi kendimize soralım; 20 civarı kurumu bulunan Elazığ’da kaç bürokratı tanıyoruz? Ve hayal edelim, bu bürokratlardan hangisi aklımıza geldiğinde güleryüz ve samimiyeti ile öne çıkıyor.

TKDK'nın ne olduğunu bilmiyordum yerini bilmiyordum bir adam geldi inanın onun öncesini de bilmiyordum. Bu beyefendiyi de tanımıyordum ama ağzını açan TKDK'ya başvuruyor. Bu kadar desteğin olamayacağını, insanların bir kısmının boşa hayal kurduğunu düşünüyordum. Derken zaman yanıldığımı ortaya koydu. Ben yanılmıştım, bürokratlarımız bu konuda beni ters köşe etsinler de varsın ben yanılıvereyim.

Ak Parti hükümetleri döneminde genel olarak kurum yöneticileri halka karşı kibar bu iyi bir şey. Tabi bürokratlarımız da şunu unutmamalı. Kibar olmak bir lütuf değil ve tek başına yeterli değil. Biz bürokratlarımızdan hem kibar hem çalışkan hem halka kolaylıklar gösteren bir yapıda olmalarını bekliyoruz. Birkaç hibe toplantısına katılmıştım epey önceden. O dönemler her bir hibe başvurusu için olmazsa olmaz kurallar vardı. Bizde düzelmeyecek eksikler varmış gibi.

Sonraları şunu gördüm. Bazı bürokratlarımız önlerine konulan şablonu yerele indirgemeden ne tür değişimlerle o şablona bürünebileceğimiz konusunda hiçbir çalışma yapmadan, bağlı oldukları bakanlıklara projelendirilmiş başvuruları dahi olmadan görevlerini ifa edip zamanı tüketirken bizi yerimizde saydırıyorlar.

Bazısı sanırım siyasi nüfuzuna güvenip gittikleri kurumun horozu oluyorlar. Bazısı öz be öz bu memleketin çocuğudur buraya gelmek için çok da kapı aşındırıp çaba sarf etmiş. Hatta ne derler, kırk takla atmış ama geldikten sonra sadece koltuklarına sarılır olmuş. İcraat sıfır çaba sıfır öylece durur olmuşlar.

Kimisi de kadro ve atanmışlık sonrası kendisini dev aynasında görmüş makamını özelini temsil eder gibi kullanmış megametropol olan şehirlerimizin aynı daldaki bürokratını ziyaret ederken çap farkını hiç düşünmeden son derece lakayt bir görüntü oluşturmuş.

Velhasıl bugün eleştirmeyeceğim dedim ama dilim sivrilmiş sanırım. Ben yeniden güzel şeylere döneyim. Henüz çok taze olan bazı bürokratlarımız var. Mütevazı bir şekilde çalışıp çabaladıklarına ve iyi niyetlerine baktıkça inşallah geleceğin pırlantalarıdır diye umut ediyorum. Henüz ciddi bir katkı sunmadıkları için onları es geçersek şehrimizin bürokratları arasında halkımızın yüreğine inebilmiş çok isim saymak isterdim ama maalesef bir tek isim biliyorum. Gıda Tarım Müdürümüz Sayın Turan Karahan.

Bu şehrin çocuğu olmayan ama yöneticisi olduğu kurumlarda halka kapılarını sonuna kadar açan, uygulaması zor noktalarda bakanlığa tekrar tekrar yeni alternatiflerle yeniden başvurup en uygulanabilir noktada hareket eden bir yapısı var. Yanına gittiğinizde bir eksik için size olmaz demeyip şunu şöyle yapın gelin de sizin ihtiyacınızı size sunabilelim şeklinde son derece kibar ve sıcak bir yaklaşım sergileyen biridir aynı zamanda.

Turan Bey bu şehirde birçok yeni işletme yapılmasına vesile oldu. Şimdi de şehrimizin tarımı için çaba sarf etmekte. Bazı yarışmalarla hem çiftçimize bilgiler aktarmakta hem moral motivasyon sağlamakta hem sektörün çilesini çeken ama gerisinde kalan kadınlarımızın gönlünü almakta. Her daim hayvancılığa katkı sunmakta. Bu alanlarda çalışmalar yapmakta.

Biz de bu şehirde bu yüzden kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Her daim daha güzel başarılara diyoruz. Diğer bürokratlarımıza da bu halkın çalışan ve üreten kıdemli insanlara ihtiyacı olduğunu unutmadan azimle adil ve yenilikçi projelerle sahalarda başarıdan başarıya koşmalarını umut ediyoruz. Hoşça kalın. Hoşluklarla kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X