Advert
KAVRAMLAR ÖDÜNÇ OLMASIN
Nevzat ÜLGER

KAVRAMLAR ÖDÜNÇ OLMASIN

Bu içerik 2169 kez okundu.

 İslam şer’icidir. Ancak bu şer’iciliğin insanların yaşadıkları zaman ve mekan boyutları ile alakalı olarak onu algılama ve hayat tarzı arasında da bir bağ vardır. Zaten her asırda gelen mücedditin gerekliliğine de buradan varılıyor. Hatta bazı anlayışlardaki “Mesih” kavramı adeta tarihi askıya alıp, biraz da sanal yaşamaktır. Belki de Gazali, yaşadığı zaman dilimini bu “sanal hayat” tuzağından kurtararak “sünnet”le kurtulma noktasına taşımıştır. Bu anlamda İslam, mesiyanik bir anlayışa düşmekten kurtulmuştur. Batı’nın, şianın ve Sünni dünyadaki Mesihçi anlayışların Gazali karalamacılığını buradan okumak da mümkündür.

         Geçen hafta iki sosyolog öğretim üyesine bir teklifte bulundum. Dedim ki; “bu sekülerleşme konusunu alıcı bir gözle bilimin tartısına bir çıkarın lütfen. Bu kavram hakikaten dinden uzaklaşma anlamında mı ortaya atılmış, yoksa daha başka bir çıkış şekli mi var?” Neden böyle söylüyorum; çünkü biz hep “dedi, dedi” modunda konuşuyoruz, belki hayatı bile öyle yaşıyoruz. Skolastik anlayış dediğimiz şeyi hayatımızdan kovmamız gerekmez mi?

         Biraz da tepkiciyiz. Sürekli tepkicilk üzerine hayat sürmek bize tatlı geliyor. Birileri modern ise biz gelenekçi olmalıyız, birileri fundamantalist ise biz muhafazakar olmalıyız vs. neden hep antitez üzerinden hayat sürüyoruz acaba. İslam esas itibari ile bir tez olup, ihyacıdır ve şer’icidir. Modernizme karşı olmak için muhafazakar olmak belki bir şeydir ama modernizmin arkasındaki sekülerleşmeyi topluma anlatıp ona göre tavır almak çok daha şeydir. Öyleyse birilerinin işine yarıyor diye silik Müslüman olmanın ne alemi var?..

         Eğer sünnetin muhafazası anlamında muhafazakarlık diyorsak onu olumlu bulmak gerekir. Ama zamanla sünneti aşındırarak işi “sünnetçilik” moduna alırsak işte o muhafazakarlık etiketiyle “kültürcülük” yapmış olmaz mıyız?

         Mesela önceleri “liberalizm” gelenekçilik anlamında kullanılırken, şimdi liberalizm, kapitalizmin semirttiği egemenlerin ideolojisi haline gelerek adeta asli manasının tam zıddı bir anlamda kullanılmaktadır. Yani bazı kavramların bazen sömürü aracı olarak kullanılmak gibi bir şanssızlığı olabiliyor.

         Şimdilerde miadı dolan bir çağı zorla sürdürme eğilimi var. Bu anlamda kkapitalizmin son yenilenme hamlesi;  küreselleşmede. Kavramlar bu yolla deforme ediliyor.

        

          Bu gün post-modern çağda liberalizmin politik arayışı daha ziyâde muhafazakârlığa yaklaşan “yeni sağ” gibi siyasa tâdilâtına inhisar etmektedir. Ne kadar çok yedirdiler bizlere bu “zakkum”dan. Yoksa bu sağcılık ve solculuk, gelenekçilik ve modernizm gibi kavramlar yoluyla bizim medenileşme rotamızın yönünü mü değiştiriyorlar?

         Külli bir kaide; “Def’i mefasid, celb’i menafiden evladır.”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ