Advert
MANİPULASYON MU HAKİKAT Mİ?
Nevzat ÜLGER

MANİPULASYON MU HAKİKAT Mİ?

Bu içerik 2100 kez okundu.

 “Nereye gittiğini bilen bir yelkenin önünü kesecek bir rüzgar yoktur.”

         “Nereye gideceğini bilmiyorsan, hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yoktur.

         Başarıyı belirleyen en önemli ölçüt; hedeftir.

         “İnsanların yaşadığı boşluk duygusu, özellikle hedef sahibi olmayan fertleri daha olumsuz etkiliyor.”

         Son üç yüzyıl boyunca insanları terbiye etmek için kullanılan taşocağı zulmü ve köleliğin yerine şimdilerde daha tesirli bir metot buldu egemen güçler; işsizlik.

         Faiz-Borsa-Döviz üçlüsü, genelde bütün insanların, özelde genç girişimcilerin üretim ve girişim arzularını öldürdü. Şimdi “tefecilik ekonomisi”, “kumarhane kapitalizmi”, “yatırım kağıtları” oldukça revaçta. Bu anlayış bir ur gibi toplumu sarıyor. Reel sektör belki de imkanları sınırlı olan insanların eline geçecek ve tarih tekerrür ederek tekrar başa dönülecek.

         Medeniyetlere güçleri yetmese de kültürleri homojen hale getiriyorlar. Kürenin her yerinde mahalli, belki de milli özellikler kaybolma noktasına geldi. Kırkbeş yıl önce kimin aklına gelirdi ki bir kişi bir ülkenin tamamında hatta dünyanın birçok ülkesinde aynı AVM’leri açacak. Uzak bölgelerdeki, ülkelerdeki paralar her akşam tek merkeze akacak, belki de yukardaki üçkâğıt için çalışacak.

         Hangi pasaport, hangi sınır, hangi otonomi, hangi vatandaşlık. Kuralı kim mi koyuyor? İşte IMF kuralları, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ilkeleri, G-7 yönergeleri vs. Ölçüyü kendileri koymuş; “Servet ve mevki edin, mümkünse güzellikle, değilse hangi araçla olursa olsun.”

         Enflasyon da bir hırsız mı acaba? Bir sabah kalkıyorsunuz ki, varlıklarınızın yarısı yok. Toplumdaki varlık azalmıyor aslında, askeri bir ironiyle “yer değiştirmiş”. Güçlüler daha güçlü hale gelirken, güçsüzün lafı mı olur? Kısakürek üstadımız haklı; künde üstüne kende, oyun içinde oyun. Bu oyunu “paranın efendileri” ve politikacılar iyi tanırlar. Halk bu oyunu fazla anlamaz, anlamaya başlarsa hamaset ne güne duruyor?

         Merkez bankaları altın alıyorsa dikkat etmek gerekir. En büyük tekel; para tekelidir demekte ne mahsur var acaba?

         Kapitalizm 1970 yılından beri finans kapilalizmi halene geldi. Bu gidişle bir dejavu yaşıyacağız. Tarih tekerrür ediyorsa insanlar geçmişten ibret almıyorlar demektir.

         Hayatı doğumla mezar arasında algılayan bir telakkiyi yaşıyor dünya. Gerçi biz bu toplumları ve bu anlayışları biryerlerden hatırlamıyor muyuz? Amenna; Kur’an hergün yeniden nazil oluyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X